Évösszegzés 2024

december 31, 2024

Ahogy az elmúlt években, most is a Bookriot átalakított táblázata és a molyos adatok alapján készítettem el az évösszegzésemet.

Szerzemények

Idén 34 könyv érkezett hozzám (tavaly 32) - ebből 23-at el is olvastam.
A szerzeményeim legnagyobb része kiadóktól érkezett recenzió volt, ami azért is jó, mert ezeket néhány napon-héten belül elolvasom, nem halogatom. Az Egyéb - jokonyvek, book24 rendelések - jövőre ezt átírom majd pontosabb kategóriákra :)

A legtöbb könyv áprilisban érkezett hozzám: három londoni szerzemény, de voltak itt friss megjelenések, raktárvásári vásárlások. November szintén egy jó akció miatt volt kiugró (Open Books kiadós könyvek).


A Vintednek és a Molynak köszönhetően rengeteg könyvemtől megváltam (78). Most már tényleg beérett nálam az a gondolat, hogy nem gyűjtögetek, csak azt veszem meg, ami nagy kedvenc, újraolvasós, hasznos vagy nem férek hozzá a könyvtárból.

Olvasmányok

2024-ben megdöntöttem a 2020-as olvasási rekordomat: 280 könyvet - 65420 oldalt olvastam el (2020 - 242 könyv, 61870 oldal).

Ez annak volt köszönhető, hogy nagyon rákaptam a gyerekkönyvekre - az évszakos molyos kihívásokra többet elolvastam és rájöttem, hogy komfortolvasmányok ezek a szépen illusztrált történetek. Az oldalszám persze csalós, hiszen egy oldalon lehet, hogy csak 4-5 sornyi szöveg van. Jövőre szeretnék ezekből visszavenni és több komolyabb-hosszabb regényben elmerülni, régebb óta várólistás könyveket sorra keríteni, ill. több ismeretterjesztő kötetet olvasni. :)

Idén rekord mennyiségű - 12 könyvet - hagytam félbe.

A legtöbbet oldalszámokat tekintve szeptemberben olvastam (képregények, meseregények), a legkevesebbet áprilisban. A legtöbb könyvet - darabra szintén szeptemberben ill. most decemberben.

Ahogy mindig - most is töredkedtem a célközönség, műfaj, szerzők nemzetisége, formátum szerinti változatosságra. Ebben segít egyrészt a saját Könyvbingó kihívásom, ill. idén elkezdtem tematikus évszakos kihívásokat készíteni. 

Újdonság volt, hogy viszonylag sok mangát (12) olvastam idén - ezt segítette az évszakos mangaolvasós kihívás molyon, amibe ősszel és télen kapcsolódtam be. Eleinte nagyon fura volt, hogy fordított sorrendben kell olvasni, de az első néhány kötet után már egyre jobban ment.
A képregényekből sem volt hiány (29) - sőt idén nyáron megszereztem molyon a képregényrajongó plecsnit (200 db-tól jár).

Ha már plecsnik, nemrég átvehettem a Karácsonyrajongó plecsnit - a másik nagy célom - Agatha Christie életművéért jövőre csúszik (de már csak két könyv kell!).

Molyos kihívások közül kiemelkedett számomra Aletta Harry Potter szereplőihez készített játékai - mindegyik egyedi, ötletes és kellően nehéz volt :D Nagy élmény volt megszerezni ezeket, tényleg rákényszerítettek az agyalásra, újratervezésre - Reni barátnőmmel állandó téma volt, hogy melyikhez mit olvasunk - mit ajánlunk egymásnak :D

Nem meglepő módon ismét a fikciós könyvek voltak többségben - ahogy írtam a jövő évi terveimnél, szeretném majd kicsit növelni az ismeretterjesztő olvasmányok számát.

Célközönség szerint főként felnőtt, de kimondottan sok gyerekeknek szóló könyvet olvastam.


A Harry Potter újraolvasásokat, ill. Paddington részekből hallgattam hangoskönyvet az írott forma mellett, de nekem ez még mindig inkább háttérbe szorul, ahogy az ekönyvek is (< könyvtár).

Képeskönyvek nyertek a 'nem próza' kategóriában, a novelláskötetek, képregények és versek kárára


'Sima' fikciós könyv volt a legtöbb, amit olvastam (ide tartozik a legtöbb gyerekkönyv is), a többi aránya nagyjából a korábbi évekhez hasonlóan alakult. A top kedvencem még mindig a fantasy, krimi, de a romantikus könyvek is viszonylag jó arányban szerepelnek. 

Nem meglepő ez sem: a legtöbb könyv a könyvtárból került hozzám - 87% (tavaly 72% - de itt is a gyerekkönyvek amik megnyomták a számot, mert ezeket kizárólag innen olvastam).

Nálam a női szerzők dominanciája is állandó évről-évre, szinte a tavalyi arányt hoztam. 

A nemzetiség szerinti differenciálásra most is Danlin molyos kihívása inspirált, de még mindig többségben vannak az angolszász írók. Magyarok közül idén kicsit kevesebbet olvastam, de a skandináv szerzőkre (ismét) rátaláltam és több jó olvasmány került ki közülük. A diagramon nem látszik, mert csak egy-egy könyv szerepel, de olvastam kínai, indiai, koreai, mexikói, nigériai, lengyel, dél-afrikai, osztrák, cseh, észt, török, szenegáli, izraeli, horvát, görög, chilei, belga és katalán szerzőktől is.

Nagyjából jól választok magamnak olvasmányokat: a legtöbbre 4 és 5 csillagot adtam. Három csillagos olvasmányom csak 20 volt - de ebbe biztos belejátszik az is, hogy idén nem féltem félbehagyni könyvet, ha nem tetszett annyira. 

Az eredetiben olvasásnál vannak magyar könyvek is (érdemes lenne jövőre ezt pontosítanom a táblázatban ;)), de angolul sikerült olvasnom 7 könyvet. Jövőre ezt is szeretném növelni, kezdve a Londonban vásárolt 3 regénnyel, ill. folytatni szeretném a Harry Potter újraolvasást eredetiben (már az 5. rész jön!).

A legtöbb olvasmányom átlagos hosszúságú volt, de volt néhány monstrum - pl. A ​hömpölygő sír (1088 oldal), London (990).

97 új szerzőt ismertem meg (23-al többet, mint tavaly!). 

Tőlük szeretnék még olvasni - van akitől már vár is rám egy következő kötet:
Claire Keegan, Freya Marske, Julia Seales, Sarah Jio, Ann Patchett, T. Kingfisher, Ashley Winstead, Hannah Nicole Maehrer, Shannon Chakraborty, Carla Valentine, Isabel Allende, Kate Robb, Erin Hunter, Elsie Silver, Catriona Ward, Dorothy L. Sayers, Melissa Albert, Emilia Hart, Sabine Städing, Raquel Vasquez Gilliland, J. A White, Sangu Mandanna, Emile Bravo, Cotton Valent, Linn Strømsborg, Rachel Gillig, Samantha Shannon

Akik annyira bejöttek, hogy több könyvüket is elolvastam idén: Lynn Messina, Ellis Kaut (Pumukli), Michael Mosley, Benjamin Stevenson, Bella Swift (A kiskutya, aki... sorozat - 9 részét), Heather Fawcett, Sven Nordqvist, Julian Gough (Medve és Nyúl), Julia Donaldson, Dolly Alderton, R. L. Stine, Mr. Tan, Budai Lotti, Laini Taylor, Kaisa Happonen, Kurata Minodzsi, C. S. Lewis

2024 top 65 könyve

Az összegzés egyik legnehezebb része összeszedni azokat a könyveket, amelyek kiemelkedtek a többi közül. A molyos polcra azok kerültek fel, amelyek a legemlékezetesebb élményt adták (és 5 csillagot kaptak). Az egész éves olvasmánylistám szépen szerepelteti magát: gyerekkönyvek, regények, képregények, manga is felkerült a top helyezettek közé.


♥ Kedvenc kiadók:

Ahogy tavaly, most is a Fumax tarolt - a képregények legtöbb része az ő kiadásukban jelent meg. De ismét előkelő helyen van - meglepő módon - a Könyvmolyképző, de a Pagony és a Manó könyvek is. 



♥ Könyves élmények:
Idén sajnos egyik nagy könyves rendezvényre sem tudtam ellátogatni (Könyvhét előtt 'sikerült' gyökérkezeltetnem két fogamat, így a pihenést választottam - a Könyvfeszt előtt meg elkapott a szokásos őszi nátha-vírus-covid?). 

Az évem legnagyobb és könyves élménye az áprilisi londoni utazásunk volt - hatalmas élmény volt számomra, kiskamasz korom óta szerettem volna eljutni oda. Tényleg otthagytunk a szívünkből egy darabot, ahogy írtam az egyik bejegyzésemben. Most értettem meg milyen beleszeretni egy városba, az április-május-június azzal telt, hogy feldolgozzuk az élményt :)

A magyar könyves közösség többféle readathont is szervezett, amelyeken részt vettem - a Romantikus Readathon, Bridger-a-thon és a Creep-a-thon adott kellő játékosságot az olvasmánylistám alakításában, ill. új olvasmányok felfedezésében.

♥ A legjobb sorozatok
- Pumukli - idén olvastam először a meseregényt és decemberig 5 kötet kerítettem sorra
- Bella Swift A ​kiskutya, aki... sorozatát szintén idén kezdtem el és 9 kötetet olvastam el, a legtöbbször az adott évszakhoz kapcsolódó részt
- Ernest Cunningham (A családomban mindenki gyilkos) mindhárom részét 2024-ben kerítettem sorra
- Beatrice Hyde-Clare kisasszony esetei 1. és 2. rész
- Mielőtt a kávé kihűl 3. és 4. rész
- Emily Wilde 1. és 2. rész
- Nyúl és Medve 1-4. rész
- Bridgerton család 2. és 3. részt kerítettem sorra, tavasszal szeretném folytatni 
- Úrilányok nem gyilkolnak 4. rész
- Libabőr sorozatból 5 rész
- Budai Lotti Rizsporos ​hétköznapok 1-3. kötet
- Füst és csont leánya 1-2. (az első rész az idei évem egyik meglepetése)
- Narnia 1. és 2. rész

♥ Lezárult sorozatok:
Agatha Christie Poirot, Miss Marple sorozatait fejeztem be, ill. a Paddington 9 magyarul megjelent kötetét hozhatom ide (angolul még van néhány rész). Idén inkább belevágtam sorozatokba - ahogy fent is látható :)

♥ Legnagyobb meglepetések - amiktől nem vártam, hogy ennyire fognak tetszeni:

Néhány csalódás az idei évből - amiktől többet vártam:
 

A blogról

Idén már 15 éves volt a blog - ehhez készítettem egy nosztalgiaposzt-sorozatot - 2009-től felelevenítettem a meghatározó olvasmányaimat. 

✧ 138 könyvről írtam külön bejegyzést (kb), összesen idén 197 poszt született
✧ még mindig a legnépszerűbb bejegyzések a Friss könyvek és a Havi zárások

jövő évi olvasós terveimről december közepén már írtam egy külön bejegyzést. Saját könyveim apasztására jövőre is megpróbálkozom egy molyos kihívással (2025 a magánkönyvtár éve) - ehhez készítettem egy 14 kötetből álló polcot

A többiek évzárása:

Nincsenek megjegyzések:

Te mit gondolsz? :)

Üzemeltető: Blogger.