Néhány könyvről röviden | 2024 december

Azt hiszem ez lett az idei év legtöbb könyvet tartalmazó 'Néhány könyvről röviden' bejegyzése. Rengeteg - karácsonyi - gyerekkönyvet olvastam decemberben, ill. több manga és képregény is sorra került a könyvtári kölcsönzéseim közül.

Mauri Kunnas: Mikulás tizenkét ajándéka
A szerzőtől – rajzfilmben – gyerekkori kedvencem volt a Mikulás és a varázsdob – pár éve ezt is elolvastam. Idén télen figyeltem fel a többi mesekönyvére és lepődtem meg micsoda árakon mennek. :) Jó lenne ebből is egy új kiadás – ez a mese háromféle verzióban, címmel is megjelent.
Vili, a Mikulás egyik manója, egy kissrác arra gondol, hogy megajándékozza a Mikulást a karácsonyt megelőző napokban – ez nem mindig sikerül, néha inkább több bajt okoz, de mindenki nagyon kedvesen fogadja. Annyira nem varázsolt el ez a mese, mint a fent említett – Vili húzásai nem tetszettek, de persze a cél és a szándék nemes volt :D
Az illusztrációk ismét nagyon jók, szépen el lehet bogarászni az oldalakon.
4/5

John Hughes: Reszkessetek, betörők!
Gyerekkorom Karácsonyi Filmje – persze, hogy kíváncsi voltam rá képeskönyv formában! Nemrég jöttem rá, hogy ebben link a sorozatban több klasszikus filmadaptáció is megjelent.
A rövid kis könyv teljesen Kevin szemszögére hagyatkozik: a karácsonyi kívánságára, hogy egyedül lehessen, majd ezt kihasználja, és hamar észreveszi, hogy betörők lesekednek a házra. Szépen megünnepli egyedül a karácsonyt, barátot szerez és közben a haditervének köszönhetően a betörőknek is borsot tör az orra alá :D
Cuki történet, idén is újra fogom nézni a filmet – nem tudom megunni!
5/5

Bella Swift: A kiskutya, aki unikornis akart lenni
Szinte már az egész sorozatot olvastam, most értem el a legelső részhez. Milli története nem indul túl rózsásan, egy olyan nő fogadja örökbe kölyökként, akinek csak divatkiegészítőként szolgál – nem is viseli el sokáig a rendetlen kiskutyát – beadja egy menhelyre.
Innen viszi haza egy kedves család, akiknél elvileg csak karácsonyig marad. Milli mindent megtesz, hogy megkedveljék és mivel a legnagyobb kislány kedvencei az unikornisok, ezért mindenáron az szeretne lenni.
(Amúgy lelkileg elég durva belegondolni szegény kiskutyának milyen megfelelési kényszere van – mindig más akar lenni, hogy boldoggá tegye a gazdáit… Na de cuki, karácsonyi sztoriról van szó, ez már csak utólag jutott eszembe.)
5/5

Alex T. Smith: A kisegér, aki karácsonyra hazatalált
Tavaly olvastam először a szerzőtől ill. Fülöp kalandjainak első részét – már akkor megfogtak az illusztrációk és a kedves történet. Azóta több karácsonyi könyvére sort kerítettem és hasonló élményt adtak (Grumpusz tetszett a legjobban :)) Fülöpre, a kisegérre karácsony közeledtével egy furcsa érzés tör rá – emléktöredékek ugranak be neki és rájön, hogy hiányzik valami alapvető az életéből. Ezért kalandra indul, amely során több országban látogatást tesz és meglepő helyen talál barátokra :)
Az előző kötethez hasonlóan ismét adventi naptárszerűen olvashatjuk a mesét – 24 fejezetre bontva, amelyeket különböző barkácsolós – sütős oldalak, feladatok szakítanak meg. Ezeken én csak átrepültem, engem a mese érdekelt most :)
Gyerekekkel remek karácsonyra hangolódó – kicsit ismeretterjesztő könyv. Nyálcsorgatóan ír a sütikről – ételekről ez külön tetszett, az illusztrációk mellett.
4/5

A cica, aki nem szerette a karácsonyt
Reni barátnőm nyomta a kezembe, hogy jó lesz ez nekem – cica meg karácsony. Na de kérem, cica aki nem szereti a karácsonyt?
Oké a rövid mesében kiderül miért is nem szereti, de a végén egy meglepő ajándék várja a fa alatt.
Az illusztráció cuki volt, a szöveg elég egyszerű – bár nem biztos, hogy a legszerencsésebb volt a fekete betűszín, kicsit nehezen olvasható.
Hangulatos olvasmánynak az ebédszünetemre jó volt :)
3/5

Eve Tharlet: Jakab mester karácsonya
Csucsorka értékelése link miatt figyeltem fel erre a könyvre, és a könyvtárban szerencsére még megvolt. Az ebédszünetemre szuper olvasmány volt ez a verses mese, amelyben az időhiányban küzdő Jakab mestert ismerhettem meg.
Az illusztrációk nagyon kedvesek, régimódi-álomszerű képek a havas tájjal, cuki városkával és a szétszórt mesterrel, akinek a küldetése minden ajándékot befejezni.
4/5

Bella Swift: A kiskutya, aki rénszarvas akart lenni
Ismét egy kedves karácsonyi Mollis kaland – ez a kiskutya második ünnepe Annáéknál, ám valahogy egyik családtag sincs a helyzet magaslatán. Finn összeveszik zenésztársával és barátjával, Anna legjobb barátnője mással kezd el barátkozni, a kis Ruby pedig utálja az óvónőjüket. A gyerekek anyukája megnyitotta a kávézót, ám nem megy jól. Molli szeretne segíteni nekik – miután megismerkedik a rénszarvasokkal, azt találja ki hogy neki is varázslatos rénszarvassá kell válnia, hogy elhozza a boldogságot Anna és persze a többi családtag számára. A szökése, útkeresése végül összehoz mindenkit és minden jól alakul :)))
5/5

Sven Nordqvist: Pettson karácsonya 
Tavasszal olvastam először a Pettson és Findusz sorozatból és hamar komfortkönyvekké váltak számomra. A karácsonyi kalandot se akartam kihagyni és egy rendhagyó, de kedves történetet kaptam. Pettson és Findusz tesz-vesz a ház körül, készülnek az ünnepre, ám valahogy kifutnak az időből ráadásul Pettson lába megsérül és a házban ragad. Nincs ünnepi menü, nincs karácsonyfa – mi lesz így velük? Csak búslakodva üldögélnek, de aztán kihozzák a helyzetből a maximumot. A leleményesség a kedves szomszédok igazi ünnepé varázsolják számukra ezt az időszakot. Most is lenyűgözött az a humor, ami az illusztrációkból átjön – a sok kis apró lény, akik megjelennek az oldalakon, pl.: a 11. oldalon bosszankodva mossák fel az apróságok a vizet, ami Findusz felmosásából (szörföléséből) származott :D
5/5

Dr. Seuss: A Grincs
Igazából ez most egy gyors újraolvasás volt link. Jót mosolyogtam Grincs/Görcs akcióján, aki meg akarja akadályozni a Kikek karácsonyát, mert zavarja őt a sok lárma és vidámság.
A megoldás hamar bekövetkezik, még kicsit dilemmázhatott volna Grincs, hogy jó lesz-e vagy nem :D Emiatt és Tandori fordítása miatt vontam le egy pontot – nem tetszett annyira.
És honnan emlékszem én a Grincs ajtaján nincs kilincs mondatra? Ez csak a filmben volt?
4/5

Kurata Minodzsi: Assassin's Creed: Sao Jün pengéje 2.
Ez a rész egy kicsit jobban tetszett, mint az első – könnyebb volt belemerülni a világába, mert ismertem az alaphelyzetet. Sao Jün múltjának több részlete tárul fel számunkra, de a jelenben Lisa szála is bonyolódik. Megjelenik az orgyilkos testvériség egy tagja, aki próbálja feltárni számára, hogy az Animus nem biztos, hogy segíteni akar neki. Izgalmas rész volt – most kicsit bánom, hogy nem hoztam haza a könyvtárból a maradék két részt – na de majd legközelebb :D 
4/5

Andreas H. Schmachtl: Karácsony Alma Magdival, Snöfriddel és barátaikkal
Alma Magdiról már olvastam korábban ill. Snöfridről szóló kötetet is szerettem, de ennél a könyvnél már éreztem, hogy most sok volt egy időre a karácsonyi gyerekmese :D Cuki meg minden, csak telítődtem – ettől függetlenül ez egy szép hangolódásra tökéletes kötet, bájos illusztrációkkal és hosszabb-rövidebb mesékkel.
4/5

Junji Ito: Junji Ito Macskanaplója: Yon és Muu
Macskás manga? Azt gondoltam tökéletes lesz – még ha horrorszerző alkotása is. Hááát, annyira nem – a humor, az undor és a horror között mozgott az olvasmányélményem, amelyben azt követhejtük hogyan kerül két macska a szerző életébe. Voltak vicces – macskás momentumok, amik tetszettek, de összességben ez nem az én világom volt.
3/5

Satoshi Miyagawa: Joker: A batbébi-hadművelet 1.
Batman, miközben Jokerrel harcol beleesik valami fura vegyszerbe, amitől kisbabává változik. Ellensége magáénak érzi a feladatot, hogy felnevelje azzá az hőssé, aki volt – hogy méltó ellenfele legyen. Eszement kaland :D Joker megtapasztalja a gyereknevelés – ápolás minden részét, sőt még segítője is akad egyik beosztottja személyében. Kicsit önismétlőek néhol a fejezetek – főleg, hogy tök rövid az egész – de jól szórakoztam rajta.
4/5

L. Frank Baum – Eric Shanower: Óz, a nagy varázsló
Gyerekkoromban olvastam az eredeti meseregényt, ill. valamikor biztosan láttam a klasszikus filmet – de más nem nagyon köt ehhez a történethez. Kíváncsi voltam persze, hogy képregény formátumban milyen lesz.
Már az alkotó előszava lenyűgözött – nagyon részletes, lelkes volt a mű iránt, ezért garantált volt, hogy szépen fog az eredetihez nyúlni.
A rajzolás nagyon egyedi a kicsit groteszk – aránytalan testekkel, de mégis végtelenül kedves a világa. Szépen végigvezeti az eredeti történetet – hiába Marvel, nincs itt semmi szuperhősös extrémkedés. Gyerekeknek is tökéletes olvasmány, ismerkedés lehet ezzel az amerikai klasszikus történettel. (Ami azért néhány helyen elég morbid – pl. bádogember történetére nem is emlékeztem :O).
Az üzenetre szépen rávezet: a szereplők, amire vágynak – igazából már megvan nekik, bennük van, megvan az eszközük, csak rá kell döbbenniük erre, vagy egy kis extra lökés hiányzik. :)
4/5

Kurata Minodzsi: Assassin's Creed: Sao Jün pengéje 3.
Sao Jün elveszíti egy harcban mesterét, de találkozik egy szerzetessel, aki beavatja az ereklyék és saját származása titkaiba. Lisa egyre mélyebbre merül őse emlékeibe, barátnője – Mari és egy orgyilkos próbálja megóvni a templomosok befolyásától. Izgalmas rész és jó átkötő kötet a befejezéshez.
Összességében ez is tetszett, gyors szórakozást nyújtott – bár néhol az ábrázolásnál nem értettem mi történik a harc hevében.
4/5

Kurata Minodzsi: Assassin's Creed: Sao Jün pengéje 4.
Sao Jün a lezáró részben találkozik gyerekkori barátnőjével, leszámol ellenségeivel és rájön a templomosok egy újabb tervére. A kalandja véget ér, de több kérdés nyitott marad. Viszont elkezdi kiképezni az orgyilkosok új generációját, így nem vele ér véget ez a szövetség.
A jelenben Lisa is szembeszáll a templomosokkal és új hivatást választ magának.
Gyorsan olvasható volt ez a rész is, ami arra tökéletes, hogy felkeltse az érdeklődősést az Assasin's Creed univerzum iránt. A manga-sorozat nem válaszol minden kérdésre, lehetett volna még akár több rész is belőle, de jó szórakozást nyújtott!
4/5

Steve Richardson: Sári nyuszi és a gyógyító szeretet
Modern amerikai mese egy jószívű nyuszilányról:
Sári és barátai lombházépítő versenybe fognak, ám a kis nyuszi valami nagyobb szabásúban gondolkodik, mint társai. Mókus Miklós tűnik a legesélyesebbnek a barátok közül – aki helyett apukája építi a házat (pfff) – többi társuk hamar feladja a versenyt.
Ám Sári titokzatosan tervezget hónapokig – a határidő lejártakor pedig egy bámulatos lombkorona-építményt mutat be barátainak és a kis városka lakóinak.
Mindezt öccse veseműtéte miatt tervelte ki, a jótékonysági akcióban szerzett pénzzel őt szerette volna támogatni. Szerencsére rengeteg kedves befektetőt, építőt, tervezőt tudott megszólítani az álmával.
Külön kedvencem volt Sári titkos szobája a fa tetején, ill. a kezdeti kutatómunka a könyvtárban :)))
A rajzolás nagyon tetszett, a mese picit fura volt – de a szerző személyes érintettsége kiderül a kötet végén, ami miatt értelmet nyert az elsőre meglepő történet.
4/5

Ellis Kaut – Uli Leistenschneider: Pumukli esti meséi
Ebben a kötetben több alváshoz kötődő történet szerepel, de van benne ezen kívül szülinapi mese, egy bolondos hétköznap, Éder mester influenzás lesz, Pumukli megtanulja mi a valóság és a mese közti különbség :)
Bővelkedik humorban, Pumukli-féle (félre)értésben ez a gyűjtemény is – kedves világa azonnal beszippantott és elvarázsolt. Ma esett le, hogy Pettson és Findusz dinamikája, meséi is hasonlóak (idős, mogorvának tűnő bácsi – játékos, fiatal barát/pártfogolt/lakótárs) :D
Felkészül a karácsonyi rész! :)
5/5

Ellis Kaut: Pumukli karácsonyi meséi
Tökéletes karácsonyi Pumukli-kötet. 24 fejezeteben követhetjük a csintalan kobold kalandjait, aki tipikus adventi programokban vesz részt, csínyekbe keveredik és ismerkedik az ünneppel. Jókat nevettem rajtam – hangulatos olvasmány volt, a német szerző olyan hagyományokat mutat be, ami nálunk is bevett szokások (külön tetszettek a megrágott Mikulás-fejek :D).
5/5

Julian Gough: Nasitámadás
Az előző két rész tetszett, főleg a hangulatos rajzok, de a mesékben felvetett témák, viselkedések – ezért is hoztam haza év végi olvasmányoknak a 3. és 4. részt.
A Nasitámadásban Nyúl és Medve megismerkednek egy kis bagollyal, persze Nyúl hozza a formáját és az előzetes rémmesék hatására, teljesen túlreagálva a helyzetet viselkedik a jövevénnyel. Ez a mese szépen bemutatja azt, hogy az előítéletek hogyan működnek, milyen hamar a hatása alá tudnak kerülni a csoportok. A végén persze megoldódik a helyzet, és ismét előkerülnek fura biológiai tények :D
A kiadás ismét nagyon szép – már az első részben is megfogott, ahogy a monokróm rajzokat bizonyos színekkel – ebben a részben sárgával – dobják fel.
4/5

Julian Gough: Rágcsaszörnyek éjszakája
A 3. rész után egyből elolvastam ezt a kis kötetet, amelyben ismét egy új állattal ismerkedünk meg – a hóddal. A „Hód vára” projekt – újabb, nagyobb, jobb – ahogy a térképen is láthatjuk, felborítja Nyúl és Medve és a többi állat életét. Miközben megismerkedünk a hód ténykedésével, kiderül, hogy a barátkozás nem az erőssége – a könyv végére a kis társaság megismerteti a munkamániás hódot a közösségi lét előnyeivel.
Cuki – vicces rész volt ez is, de már nem nyűgözött úgy lett, mint az első kötetetek (vagy már beütött az év végi fáradtság :D)
4/5

Nincsenek megjegyzések:

Te mit gondolsz? :)

Üzemeltető: Blogger.