Nick Page - Karácsony: Tradíciók, tények és totális tévhitek

Nick Page könyvére tavaly figyeltem fel: ez a legkedvencebb ünnepem - időszakom, emiatt nem volt kérdés, hogy szeretnék róla olvasni.

Ahogy sok témáról, jelenségről - a karácsonyról is rengeteg tévhit kering, amelyekről a szerző humoros formában rántja le a leplet. Rendkívül olvasmányos a kötet - amúgy sem túl hosszú - keretsztoriként Scrooge-ot meglátogatja a "sohasemvolt karácsony szelleme", olvashatunk a tévhitekről, ill. - fiktív? - leveleket, amelyeket a Régiségbúvárnak címeztek, ebben szintén szokásokat - tévhiteket magyaráz meg a szerző, néha mondjuk kicsit bántóan kioktató stílusban. Ezen kívül több klasszikus örömének (carol) szövegének tévedéseire, vagy furcsaságaira reflektál.

A történelem kezdetéig, az első forrásokig, említésekig visszatér, hogy körüljárja mi volt előbb - pl. a pogányok napünnepe vagy a karácsony? A könyv nagy része, Jézus születésével, a vallási ünnepek kialakulásával foglalkozik. Megtudhatjuk például, hogy milyen félrefordításnak köszönhetően ábrázolták istállóban Jézus megszületését; hogyan alakult ki időszámításunk rendszere (és milyen hibák estek meg benne).

Olyan, ma már alapvető hagyományok és szokások kialakulását veszi át a szerző, mint például a karácsonyfa állítása, az ajándékozás, karácsonyi mise ill. énekek, vagy az advent időtartama. Több fejezetben foglalkozik Szent Miklós - Mikulás - Télapó karakterfejlődésével, aki eredendően egy törökországi püspök volt, majd többféle változáson, összemosódáson esett át, amíg azzá a piros ruhás, jóságos karakterré vált, akit mi ismerünk.
Megtudhatjuk mikortól kötődik a karácsonyhoz a pulykasütés - ill. megismerhetjük a szárnyasnak az 'útját' Mexikótól - Törökországon át vissza a Nyugatra. 

Engem főleg a könyv második része fogott meg, a viktoriánus időktől, amikor már megjelentek azok a szokások amiket ismerek - ill. az ünnepkör kevésbé a vallásos részével foglalkozot. Nagyon érdekes volt, hogy irodalmi művek milyen hatással voltak a kultúrára - a szokások terjedésére, pl.: a tavaly általam is olvasott/hallgatott Clement Clarke Moore verse határozta meg a modern Mikulás-képet.

Tökéletes hangolódó - ismeretterjesztő olvasmány volt ez most számomra, bírtam a szerző humorát, de lehet ez egyeseknek sok lesz ;) Több újdonságot tartogatott számomra, ill. volt olyan tudásom, amit felfrissített. Nagyon jó, könnyed kötet - érdemes elolvasni, ha érdekel egy kicsit a történelem és ez az ünnep. Remélem majd kiadják újra, most úgy tudom hiánycikk (ezért is imádom a könyvtárunkat, mert ott megvan :*)

Ez az ünnep szinte végtelenszer képes újra kitalálni magát. De bármennyire is változna, a lényeg megmarad. Mindegy, hogy a napban vagy az egyszülött fiúban hiszel, a karácsony mindig ott lesz neked, hiszen a fények a sötétség feletti diadaláról, a hideget elűző melegségről szól. Az élet visszatéréséről. Hitről, barátságról, családokról – és talán a trutyiszerű tejbekásáról. Egyszerre vad és házias.

5/5

Kiadó: Koinónia
Kiadás éve: 2023
Eredeti cím: Christmas: Tradition, Truth and Total Baubles
Fordító: Jakab-Benke Nándor
Oldalszám: 2323
Ár: - Ft
Borító: 5/5

Fülszöveg:

Mindnyájunkat ​kísért a sohasemvolt karácsony szelleme… „Ha a karácsony története valamiről biztosan árulkodik, akkor az az, hogy az emberek folyamatosan 'ősi' hagyományokat találnak ki” – írja Nick Page, aki ezúttal alaposan beletúr egy tele szánkó ünnepi fake news-ba, amelyeket évről évre keringetünk… a nem kívánt ajándékokkal együtt. Egy része történelmi ("a keresztények 'elcsórták' a karácsony dátumát egy korábbi római vallásos ünneptől"), egy része népiesch ("a fagyöngy druida rituálé"), másoknak viszont a mai globális társadalomhoz van köze ("a Mikulást a Coca-Cola találta fel"). A keresztények ezekre még jól rátesznek egy lapáttal: minden évben olyasmiket énekelnek, hogy Jézus három darab király mellett született egy istállóban, ahol aztán egy kisdobos is megjelent, akit tárt karokkal fogadtak. Ám ezek totális tévhitek. A történelmi mélyrefúrást ünnepien pimasz humorral keverve, Nick Page a karácsony rejtett történetét térképezi fel ebben a könyvben. Útközben megtudjuk, hogy miért hibás mindegyik adventi naptár, miért volt rossz a fogadósok tekintélye kétezer évig, de a kelbimbó körüli összeesküvésre is fény derül. Kis szerencsével közösen tárjuk fel, hogy mit jelent igazából ez az ünnep, és hogyan lelhetünk valami igazira, őszintére a sok díszcsomagolás alatt.

Nincsenek megjegyzések:

Te mit gondolsz? :)

Üzemeltető: Blogger.