Mágikus realizmus | ajánló
Szederbor videója inspirálta ezt a bejegyzést, amiben az egyik kedvenc műfajomhoz és az augusztusi könyvklubjának témájához ajánl könyveket.
Mágikus realizmus fogalma:
"A mágikus realizmus olyan művészeti irányzat, amelyben varázslatos, mágikus elemek tűnnek fel az amúgy realista megjelenítésben. A kifejezést egy német kritikus, Franz Roh alkotta az 1920-as években, hogy ennek segítségével mutasson be néhány amerikai festményt (lásd a Története szakaszt), de általánosan elterjedtté a latin-amerikai irodalom 20. századi felvirágzásával vált. Ennek mérföldköve Gabriel García Márquez 1967-ben megjelent Száz év magány című regénye, ami a mágikus realista irodalom igazi megteremtője lett. De a mágikus realizmus képviselője volt a szovjet-orosz Mihail Afanaszjevics Bulgakov is, akinek A Mester és Margarita című regénye halála után évtizedekkel, 1966-ban jelent meg."- wiki
Van néhány szerző és könyv, ami kapásból eszembe jutott a téma kapcsán - és a videóban szóba kerülnek. Pl.: Alice Hoffmann regényei, Gabriel García Márquez könyvei vagy Sarah Addison Allen romantikus chikclitjei. Rajtuk kívül is olvastam persze mágikus realista regényeket, bár néhol nehéz bekategorizálni, hogy mi számíthat ennek. (Molyon fantasy könyvekre is sikerült rápakolni a tagoknak ezt a címkét - pl Gaiman több regényére.) A blogon én sem is nagyon jelöltem ezeket a könyveket, majd utólag pótolom ez alá a címke alá tartozó bejegyzéseket.
Az augusztusi újraolvasásom ennek kapcsán Alice Hoffmantól a Hetedik mennyország, amit épp 11 éve, augusztus elején ismertem meg. Ez tipikus mágikus realista regény, ahol a cselekményben megmagyarázhatatlan mágikus események is történnek - kezdve azzal, hogy az egyik főszereplő megérzi-megsejti mások gondolatait, vagy hogy a ház ahova beköltöztek korábban erőteljesen leromlott, ezzel mutatva meg, hogy a tökéletes felszín alatt milyen folyamtok zajlanak.
Mágikus realista regények, amiket ajánlok:
- Angela Carter - Esték a cirkuszban (kevésbé ismert, nekem kedvenc lett)
- Joanne Harris - Csokoládé
- Kavagucsi Tosikadzu - Mielőtt a kávé kihűl
- Aimee Bender - A citromtorta különös szomorúsága (ez anno nekem nem tetszett, szerintem mai fejjel nem akadnék ki rajta :D)
- Finy Petra - Marlenka
- Irene Solà - Énekelek, s táncot jár a hegy
- Imogen Hermes Gowar - A hableány és Mrs. Hancock
- Leslye Walton - Ava Lavender különös és szépséges bánata
- Laura Esquivel - Szeress Mexikóban!
- Jeanette Winterson - A szenvedély
- Téa Obreht - A Tigris asszonya
- Mohsin Hamid - Nyugati kijárat
- Mark Helprin - Téli mese
- Josie Silver - Lydia Bird két élete
- Jodi Taylor - Semmi lány
- Jessie Burton - A babaház úrnője
- Elif Şafak - Az isztambuli fattyú
- Eowyn Ivey - A hóleány
Ti milyen könyvekkel egészítenétek ki a listát?
De örülök, hogy megírtad ezt a bejegyzést :)) El is olvasom a korábbi posztjaidat, ezek valamiért elkerültek annak idején, pedig az Esték a cirkuszban engem is érdekel :)
VálaszTörlés