Balaton az irodalomban | ajánló
Az utóbbi időben több, kimondottan Balatonról szóló könyvet is olvastam, ami inspirálta ezt a bejegyzést. Gondoltam, amíg még tart a nyár - és talán még két utazás is vár rám - elkészítem ezt az ajánlót. Kimondottan nem útikönyveket válogattam össze ;)
Balaton - a kortárs művekben:
Kiss Noémi - Balaton:“Kiss Noémi egy teljesen más világot mutat be, mint amit eddig olvashattam/láthattam a Balatonról. Novelláiban több, személyes élményt feldolgozva olyan szereplők életeibe ad betekintést, akiknek nem a gondtalan üdülést jelenti ez a név. Az 1980-as évek, NDK, amerikai áruk piaca, elhallgatások, erőszak, a 20. század második felének sötétebb oldala jelenik meg. Több novellában brutális jelenetekről olvashatunk, ezért aki ezeket nem bírja – ne kezdje el olvasni ezt a kötetet. Mivel én egy másik generációhoz tartozom és teljesen más élményeim vannak akárcsak egy balatoni nyárról is, mint a szerzőnek ezért érdekes bepillantásként fogtam fel ezeket a novellákat.”
Tóth Gábor Ákos - Balatoni futár:“Csengődi talpra állását követhetjük végig a regényben, ami egy elég lassú folyamat. Közben megismerkedhetünk a Balaton környéki élettel, néhány politikai jelenséggel, felbukkannak történelmi-irodalmi szereplők. A borítón belengetett szerelem nem olyan mértékű mint amire számítottam, de a könyv végén mindenki (?) megtalálja a boldogságát. Viszonylag lassan haladtam ezzel a könyvvel, egyrészt a cselekmény nem pörgős; másrészt zavartak a társadalomtörténeti – történeti betoldások. A szereplők szájába komplett kiselőadásokat adott az író, amik életszerűtlenné, de kétségkívül informatívvá tették a könyvet.”
Ismertebb lehet a szerző Édesvízi mediterrán sorozata, ami már 5 regénynél tart ;)
Szintén egy friss kötet, amit még nem olvastam, de a keszthelyi nyaralásunkon felfedeztem a strandon egy másik könyvmolynál: Zajácz D. Zoltán - Véres Balaton. Az 1970-es évek, a zánkai úttörőtábor elevenedik meg ebben a krimiben, amiben gyilkosságok után nyomozhatunk Adorján Máté hadnaggyal.
Ifjúsági olvasmányokban:
Gyerekkorom kedvencei Fekete István Tüskevár és Téli berek is a Balatonhoz kötődik, igaz a Kis-Balatonhoz. Nem ártana ezeket is újraolvasnom!
Gyerekeknek szóló sorozat Nyulász Pétertől a Helka, ezzel is csak szemeztem eddig - pedig már megért egy képregény és egy hangoskönyv feldolgozást is. Szintén ifjúsági Halasi Mária Kölcsönkért szülők c. regénye, amire nagynéném könyvei között akadtam még gyerekként és lett kedvencem, az előzményével együtt. Kicsit retro, de nagyon hangulatos és meglepően haladóan szól a kirekesztésről, rasszizmusról is. Nekem kimaradt, de a pöttyös-csíkos könyvek sorába tartozik Kertész Erzsébet Szamóca-lányok c. ifjúsági regénye, amit Kata ajánlott (?).
Klasszikus művekben:
Az első és megkerülhetetlen Eötvös Károly balatoni utazásai. Több formában is megjelentek ezek az útinaplók, nekem a legszimpatikusabb ez a szemelvényes kiadás (Eötvös Károly balatoni utazásai. Fiesta Kiadó. 2012) - majd egyszer elolvasom ezt is.
A friss válogatás, ami elindította bennem a bejegyzés megírásának a gondolatát, és amit stílszerűen a Balaton partján olvastam el: Kisded tenger.
"Nem is volt kérdés, hogy beszerezzem-e ezt a Poketet. A Balatont felnőttként szerettem meg igazán – és még rengeteg a felderítenivaló! Ettől a kötettől is azt vártam, hogy új élményeket adjon, amit sikerült is. Direkt a keszthelyi nyaralásunkra tartogattam az olvasását – a strandon fekve értem a végére. A rövid szövegek – novellák, versek, levelek, regényrészletek tökéletesek voltak erre, nem kellett hosszan elmerülni benne, de elgondolkodtattak-szórakoztattak.
Volt néhány ismerős darab – Kosztolányi Fürdés c. novelláját épp idén tavasszal olvastam el, és a kötet egyik legerősebb darabjának tartom, vagy Pilinszky Éjféli fürdés versét.
A szövegek nagy része eddig ismeretlen volt számomra, jó válogatást volt – széles merítést adott az íróink szövegeiből (sőt egy Jaroslav Hašek novella is szerepel benne). Szerintem újra fogom majd olvasni, amikor balatoni hangulatra vágyom.
A szövegeket illusztrációk is kiegészítették, amik nekem annyira nem tetszettek – szívesebben láttam volna valami hagyományosabb Balatoni látképeket – festményeket a kötetben.
Az új karton kiadás hátránya, hogy a színes rész könnyen leoldódik, ezt most fedeztem fel, ahogy kicsit naptejes – ragacsos ujjakkal fogtam, elkezdtek kékülni az ujjaim :D De a következő Poket már újra műbőr lesz ;)"
Ehhez hasonló a fülszövege alapján Kőrössi P. József (szerk.) Balatoni szívhalászat c. novelláskötete.
Kultúrtörténet - helytörténet:
Ebből a körből is több könyvet lehetne említeni, a könyvtári böngészéseim során Kovács Emőke művei tetszettek meg, aki több kötetben is feldolgozta a témát. A Balatoni impressziókat tervezem olvasni, de a Régi Balaton c. műve is nagyon olvasmányosnak tűnik - sok képpel és forrással.
Nektek van hasonló, kedvenc balatoni könyvetek? :)
De klassz, ötletes válogatás lett! :) Ha nosztalgiázni szeretnék, visszatérek még ide ehhez a poszthoz olvasmányötletekért!
VálaszTörlésKöszi, van még több lehetőség a témában :))
TörlésDe jó, pont ebben a témában keresgéltem én is! :)
VálaszTörlésMondjuk sajna elég keveset találtam, ami érdekel is, de a Véres Balatont szeretném majd olvasni meg a Poketet is megvettem.
Az Édesvízi mediterránba belekezdtem most a Balatonon, de egyelőre nem nagyon tetszett a stílus, inkább félretettem. Most egy Tüskevár újrázáson gondolkodom:)
Ami most megint érdekelni kezdett a Balaton miatt, az ez: https://moly.hu/konyvek/liptak-gabor-aranyhid
Egyszer megvettem valami rendkívül kevés pénzért, de aztán továbbadtam rajta, most már sajnálom :/
Klassz válogatás!
VálaszTörlésAz ifjúságik közül Fehér Klára: Négyen meg a béka című regénye is a Balatonon játszódik. :)
Kata: örülök, hogy hasznosult a bejegyzés ;)
VálaszTörlésMa belenéztem a Lipták Gábor könyvbe, jól hangzik - felvettem a várólistámra.
Pupi: köszi, megjegyzem ezt is!