Baráth Katalin - Aki gróf úr akar lenni
Amit megszerettem a szerzői előző műveiben: világépítés, humor, kaland és a történelmi háttér / vagy világépítés az Afázia esetében / itt is megvan.
Egy alternatív történelmi környezetben játszódik a regény, 1812-ben. Napóleon lehetőséget biztosít az országnak, hogy Ausztriától elszakadva saját kormányzást végezzen, új királyt válasszon. Megtörtént a jobbágyfelszabadítás, ezzel párhuzamosan sok nemes elszegényedett. Forrong az ország: az egyik fele új rendet akar, ahol mindenki egyenlő, új királyt hozni az országba - a másik fele pedig vissza akarja állítani a nemesek előjogait.
A történet másik szálában Bojtár Vincét a jobbágysorból felemelkedett miniszteri titkárt, intézőt ismerhetjük meg, aki Moravicza herceg alkalmazásában figyelemmel követi a poltikai ügyeket és terveket - sőt több küldetésben maga is előmozdítója az eseményeknek.
Kettejük sorsa több ponton kapcsolódik össze: egy kényszerházasság terve, kémkedés, menekülés és pirulásra késztető kalandok során. Részt vehetünk egy igazi pest-budai bálon Moravicza herceg kastélyában, zötykölődhetünk postakocsin, szereplőink szemén át pedig láthatjuk az épülő főváros fontos pontjait. Összesküvések, kémek, titokzatos figurák teszik izgalmassá a cselekményt, miközben követhetjük főszereplőink összecsiszolódását.
Már az első oldalaktól behúzott a regény, imádtam a stílusát, főszereplőink csipkelődő szópárbajait - több helyen felnevettem. Tetszett, hogy mindketten fejlődtek: Helén kezdeti sóvárgását, kalandvágyát megélte és több helyzetben alakította a cselekményt, Vince ezzel párhuzamosan bizonyos értelemben megszelídült.
A nyelvi fordulatokat ki kell emelnem: több olyan kifejezés, vagy szófordulat szerepel a szövegben, amely az 1800-as éveket idézi (magyaros énem különösen élvezte ezt :)), ezzel is színesíti a cselekményt, de nem akasztja meg az értelmezhetőséget.
Aki szerette a Dávid Veron sorozatot, annak talán nem kell külön ajánlani ezt a könyvet - aki a történelmi romantikusok felől érkezik, annak egy humoros, okos és igazán magyar történetként tudnám 'eladni'. Ahogy a kiadó egyik marketingesével beszélgettem a dedikálásra várva - egy kicsit Bridgerton, egy kicsit Zorró.
A borítót imádom önmagában, de inkább egy fekete rigót kellett volna rátenni ;) A cím pedig József Attilát idézi - ugye? „Aki dudás akar lenni / pokolra kell annak menni / ott kell annak megtanulni / hogyan kell a dudát fújni.”
A könyv utolsó lapjain pedig már beharangozták a folytatást - ne olvasd el az ismertető, amíg a regény végére nem érsz! ;) - nagyon várom ezt is!!
5/5
Kiadó: GABOKiadás éve: 2023
Oldalszám: 408
Ár: 4490 Ft
Borító: 5/5
Fülszöveg:
Mialatt Angliában Jane Austen a legújabb regényét körmöli, addig Magyarországon egy balsorsú grófkisasszonyt csak a házasság menthet ki szorult helyzetéből.Ám a kisasszony legalább olyan makrancos, mint amilyen ágrólszakadt.A szomszéd kastély urának jobbkezét, egy fortélyos, közrendű férfit szintén csak a házasság segítheti hozzá, hogy följebb kapaszkodjon a ranglétrán.Ám a férfi legalább olyan csapodár, mint amilyen becsvágyó.Ők ketten talán megakadályozhatják a merényletet, amely végveszélybe sodorná az országot. Nincs visszaút: együtt kell menekülniük kémek, titkos társaságok és egyéb ármányok – no meg az esküvő fenyegetése elől.Baráth Katalin nyolcadik regényében kaland, intrika és csipkelődő főhősök várnak minden olvasót, aki szívesen elmerülne egy színes és derűs történelmi mesében.
Nincsenek megjegyzések:
Te mit gondolsz? :)