M. L. Rio - Mintha gonoszok volnánk
A könyv prológusa 10 évvel a tényleges cselekmény után játszódik: főszereplőnk, Oliver Marks épp börtönből szabadul. Rendszeres látogatója Joe Colborne, aki szintén nagy váltás előtt áll - kilép a rendőrségtől. Egy kérése van Oliverhez - avassa be az igazságba, amit tíz év alatt sem tudott meg: mi történt 1997 őszén, ami miatt az akkor huszonéves egyetemista rács mögé került.
Végigkövethetjük napjaikat: a felkészülést az egyes színdarabokra, gyakorlati órákra, miközben a négy fiú és három lány barátsága, szerelmi viszonyai egyre kuszábbak lesznek. Fokozatosan ismerkedünk meg velük - eleinte sok volt a hét név és karakter, de a szerző ügyesen mutatta be őket, a köztük lévő kapcsolatokat.
A történet - a prológus fejezetekből ismert - gyilkos fordulat felé tart, ami viszonylag hamar bekövetkezik. Lényeges lesz ennek az eseménynek a feldolgozása, a titkolózás és az elkerülhetetlen büntetés. Mindeközben több Shakespeare darabra is felkészülnek szereplőink, ill. annyira benne élnek ezekben a szövegekben, hogy bármikor tudnak belőle idézni - párbeszédeket alakítani. Nagyon fontos szerepe van a regényben ezeknek az idézeteknek, több helyen kórusszerűen beszélnek, ami tipográfiailag is megkülönböztethető.
A regényt érezhetően A titkos történet inspirálta: adott egy átlagos főhős, az elit egyetemi környezet, egy tudományterületben való elmélyülés (ott az ógörög nyelv - itt Shakespeare), kis baráti társaság, az érzelmek véglegetessége, amely gyilkosságig fajul. Mégis nem koppintásnak éltem meg ezt a regényt: örömmel merültem el a hasonló történetben, mert Donna Tartt regénye az egyik nagy kedvencem.
Hamar beszippantott ez a világ: az egyetem helyszínei, a baráti társaság kapcsolatai, az előadások különlegessége, egyáltalán a bepillantás a színészképzés kulisszatitkaiba - ill. maga a krimi-szál. Ki volt a gyilkos? Mindegyikük felelős volt, ám a regény végéig nem derül ki, hogy melyikük tette meg a végső lépést.
Igazi dark academia történet: ősszel kezdődik, a hasonló fotóösszeállításoknak megfelelő helyszíneken (régi épületek, könyvtár, erdő a tó mellett) - nagyon hangulatos volt most olvasni.
Felkavaró, nyomasztó, de magával ragadóan sötét történet M. L. Rio első regénye, aki szintén színészképzésben vett rész, Shakespeare-ből tett mesterdiplomát.
Azoknak ajánlom, akik A titkos történethez hasonlóra vágynak, vagy egy igazi dark academia regényt keresnek. Engem most nagyon megfogott - és jobb, hogy kivártam magyarul, mert a sok idézet miatt nem könnyű olvasmány eredetiben.
5/5
Kiadó: Könyvmolyképző
Kiadás éve: 2022
Eredeti cím: If We Were Villains
Fordító: Metz Ferenc
Oldalszám: 384
Ár: 4299 Ft
Borító: 5/5 (A verebes!!)
Fülszöveg:
Amikor a barátokból ellenségek lesznek, határtalan pusztítást tudnak okozni.
Oliver Marks tízéves börtönbüntetése végéhez ér, és a szabadulása napján az az ember fogadja, aki lecsukta őt. Colborne nyomozó visszavonul, de előtte tudni akarja, mi történt valójában egy évtizeddel korábban.
Oliver egyike annak a hét színinövendéknek, akik Shakespeare-t tanulmányozzák egy elit művészeti főiskolán. Ők heten ugyanazt a szerepet játsszák a színpadon és az életben: hős, gonosz, zsarnok, csábító, szende, statiszta.
Viszont amikor a szereposztás megváltozik, és a mellékszereplő sztárságra tör, a színjáték veszélyesen átszivárog a valóságba, és egyiküket holtan találják.
A többiek életük legnagyobb alakítása előtt állnak: meggyőzni a rendőrséget és magukat, hogy ártatlanok.
Fedezd fel sötét, drámai fordulatait!
Nincsenek megjegyzések:
Te mit gondolsz? :)