Alice Hoffman - A tizenharmadik boszorkány (újraolvasás)
A történet egy massachusetts-i kisvárosban játszódik, ahol a Sparrow család él több száz éve. A család nőtagjai 13 éves korukban valamilyen különleges képesség birtokában ébrednek: nem éreznek fájdalmat, sokkal hosszabb ideig bírják a víz alatt, vagy épp megérzik a hazugságot.
Az Unity nevű kisváros lakosai tartanak a családtól és a Torta háznak nevezett birtokról, amelyet nem tanácsos megközelelíteni.
A regény kezdetén megismerhetjük a 13. Sparrow boszorkányt - Stellát, akit Bostonban nevel fel anyja, távol a múlt béklyóitól. Viszont Jenny hiába menekült el a családi otthonból, kezdett új életet kamaszkori szerelmével - minden szétesik egy napon. Stellát nagyanyja, Elinor gondjaira kell bíznia, amíg nem rendeződnek az ügyek volt férje, Will körül.
Stella titokban évek óta kapcsolatban állt nagyanyjával és szomjazza a tudást - családja történetét, emiatt szívesen kezdi újra életét Unityben. Képességével egészen hamar megbarátkozik és a történet egy pontján fel is csillan milyen karrierben tud majd kiteljesedni.
A jelenbeli szál mellett rövidebb visszaemlékezésekben ismerjük meg a Sparrow család történetét, kezdve Jennyvel, de az időben visszanyúlva az első, vadonból felbukkant lányik - Rebeccáig.
A kisváros több szereplőjéről is egyre többet megtudunk és láthatjuk, hogyan formálták azok a nők, lányok a város történetét, akitől a többi ember gyakran tartott.
A tavaszi láz fiatalt és öreget egyformán a hatalmába kerít, senkit sem kímél, és nem tesz különbséget, kilövi magát a szívünkre, amikor a boldogságra a legkevésbé számítunk, amikor az öröm már csak emlék, amikor az ég még felhős, és a hideg, kemény földön még hó tornyosul.
Ismét elvarázsolt ez a történet már az első oldalaktól, a tavasz és a különleges Sparrow lányok leírásával. Jó volt elmerülni a világában, elringatott a meseszövése, a különleges tájak, a virágok bemutatása.
Több komoly témával foglalkozik a regény: az anya-gyermek kapcsolattal, az elmúlással, a szívfájdalmakkal, és némi thriller-szerű szál is bekúszik a kötet végére. Nagyon szépen mutatja be a szerelmet - a kamaszos őrülettől kezdve az évtizedek alatt türelmesen várakozó, formálódó verióig.
Az újrakezdés, a megbocsátás, a képességek kibontakoztatása, a szerelem és a tavasz regénye számomra ez a könyv - jó volt most újraolvasni (elterelte a figyelmemet arról, hogy épp betegeskedem).
5/5
Kiadó: GeopenKiadás éve: 2007
Eredeti cím: The Probable Future
Fordító: Szűr-Szabó Katalin
Oldalszám: 416
Ár: - Ft
Borító: 2/5
Fülszöveg:
A Sparrow család asszonyai nemzedékek óta rendkívüli tulajdonságokkal rendelkeznek. Valamennyien március havában születtek, és mire betöltötték tizenharmadik életévüket, különleges képességük mágikus erővel tört rájuk. Elinor, a nagymama szó szerint megérzi a hazugságot. Jenny, a lánya ismeri mások álmait, Stella, az unokája – aki éppen a tizenharmadik születésnapját ünnepli – döbbenten ismeri fel, hogy előre látja mások halálát. Miközben Stella újonnan megismert képességével igyekszik megbirkózni, csaknem végzetes félreértés történik: látomása gyilkosság vádjával börtönbe juttatja az apját…
A nemzedékek titkait, emlékeit, talizmánjait őrző családi mese igazi irodalmi csemege.
„Hoffman javíthatatlan optimista, pedig a derűlátás manapság mintha kiment volna a divatból. Lenyűgöző története a rendkívüli nőkről valójában anyák és lányok bonyolult kapcsolatának érzékeny, leheletfinom lenyomata, boszorkányosan megírva.”
Jenny a születésnapja reggelén olyan álomból ébredt, amelyben egy fekete angyal szerepelt, valamint egy asszony, aki nem félt a víztől, és egy férfi, aki úgy szorított a markába egy méhet, hogy nem érezte a csípését. Olyan különös és kellemes álom volt, hogy Jenny egyszerre szeretett volna sírni és hangosan kacagni, de amint kinyitotta a szemét, tudta, hogy ez nem az ő álma volt. Valaki más varázsolta elő a nőt és a méhet, a nyugodt vizet és az angyalt. Mindez valaki másé volt. És ez a más – akárki volt is – nagyon érdekelte Jennyt.
Egyben azt is megértette, hogy a mások álmának látása az a képesség, amelyet kapott. Nem olyan hasznos, mint az időjóslás vagy a hazugság felismerése. Nem is érdemleges, mint a fájdalomtűrés, a sötétben látás vagy a sebes futás. Végtére is mi értelme egy álomnak, főként annak, ami a másé?
A Magyarországon sem ismeretlen Alice Hoffman író, forgatókönyvíró a mágikus realizmus képviselője. Különleges mondatszerkesztése, lenyűgöző írói fantáziája, kitűnő karakterteremtő ereje és lírai látásmódja méltán emeli a műfaj legjobbjai közé.
Nincsenek megjegyzések:
Te mit gondolsz? :)