Grecsó Krisztián - Valami népi
A Valami népiben sokféle téma jelenik meg, néhol ismerős szereplők - karakterek bukkannak fel, visszatérhetünk a 20. századi évtizedeibe, de a jelen - a karantén néhány pillanata, Grecsó életében legfontosabb élmények - a kemoterápia, betegsége és az örökbefogadás is megjelenik.
Bevallom az első novella (Kubikosok) megdolgoztatott: egyrészt a téma, ill. a borzasztóan ellenszenves főszereplő és az idővonal trükkös szerkesztése miatt. A kötet a harmadik novellától (Fehérben fehér) - amelyben megjelenik a cím is - húzott be. Ebben egy lakásfelújításról olvashatunk, egy falban talált ruhadaraból ("valami népi") - visszugorva az időben egy cselédlány életéről.
A kötet több novellája játszik az idővonallal, ill. a hirtelen nézőpontváltásokkal. Az Istennek nehéz ciklus karakterei megjelenik más-más történetben is, mint például az író alteregója (?) Grusz.
Gyerekkori emlékek, szerelmek, megszégyenülések ill. az apával való viszony hangsúlyos több történetben. Fontos motívum még a Budapestre kerülés, a vidéki lét levetkőzése - ennek nehézsége, a beidegződött viselkedés, vagy az útravalóra kapott mondatok. Grecsó több novellában dolgozza fel betegségének történetét: a tünetek felismerését, a várakozást a diagnózisra, a kezelés poklát ill. az ott feltűnő halvány reménysugárt (Negyvennégyes - amit az Élet és Irodalomban korábban olvastam is).
Másik fontos téma az apaság élménye, az örökbefogadásról felvillantott pillanatképek - a hivatali ügyintézés nevetségessége szemben az új élethelyzet rendkívüliségével. A játszótéri jelenetek banalitása, amit megzavar egy másik szereplő sorsában rejlő dráma.
A koronavírus-járvány és karantén is megjelenik néhány történet erejéig, szerintem tökéletes arányban.
Összességében tetszett ez a kötet, szépen kapcsolódik az előzőekhez, olvasmányélményeimhez - a 'Grecsó-univerzumhoz', amit jócskán táplál saját élete - családja és a múltja. Tetszett, hogy új technikákat próbált ki a novellákban, játszott a nézőpontokkal - idősíkokkal, néhol megdolgoztatva az olvasót.
A 20. században játszódó történetek tetszettek kevésbé - megnehezítette a kötet eleje számomra az olvasmányélményt. Ezért elsőre most nekem ez:
4/5
Kiadó: Magvető
Kiadás éve: 2022
Oldalszám: 288
Ár: 3999 Ft
Borító: 5/5
Fülszöveg
Grecsó Krisztián történeteiben a párhuzamosok a végtelenben sem mindig találkoznak, de a találkozások mégis elmesélhetők. Néha az események egy időben, de más helyen zajlanak (Erdélyben, a fővárosban vagy falun), máskor egyazon helyen, de különböző időkben: harmincas vagy ötvenes években, és közben nagyon is a mában. Ahogy mindannyian ismerjük az érzést, amikor nem vagyunk a helyünkön. A Valami népi történetei ezekről az otthontalan helyzetekről szólnak, és az olvasó így válik nyomolvasóvá.
Akár a rég- és a közelmúlt falusi históriáit, akár egymás mellett elsuhanó életutakat vagy éppen a saját életének történeteit követi, Grecsó Krisztián novelláiban mindig ott kísért a kíméletlen együttérzés.
Nincsenek megjegyzések:
Te mit gondolsz? :)