Claire Keegan - Már későn
Egy éve olvastam először Claire Keegan ír szerzőtől: Ilyen apróságok c. kisregényét, amelyből azóta elkészült a filmadaptáció is (még nem láttam, de Cillian Murphy miatt mindenképp várólistás).
4/5
Kiadó: 21. Század Kiadó
A szerző inkább rövidebb műfajokban alkot, ebben a kötetben három díjnyertes novelláját / kisregényét olvashatjuk, melyek különböző szereplőkkel és helyszínekkel dolgoznak, közös bennük a férfi-nő kapcsolat, a magány és a szélsőséges érzelmek.
A címadó, leghosszabb történetben egy dublini irodista egy napját követhetjük. Fásultság és szomorúság lengi körül Cathalt, kollégái tojásokon lépkednek körülötte. A munkanap végén hazaindul és közben felidézi párkapcsolatát Sabine-al. Apró epizódokra emlékezik vissza: az első találkozásukra, a pénzhez való különböző felfogásukat érzékeltető helyzetekre, ami már abból is adódik, hogy a lány francia-angol szülők gyermeke. A novella végére kiderül az addig csak sejtetett elmaradt esemény, amire a főszereplő készült.
Két külön világ ez a két szereplő: Cathal teljesen magának való, spórolós, nem tiszteli különösebben a nőket, ahogy ez kiderült több emlékképből. Sabine teljesen modern nő - saját elvekkel, tárgyakkal - Cathal szerint túl sokkal - ill. teljesen más környezetben nőtt fel, ahol könnyedebben vették az életet, amit igyekezett mindig feldobni - megédesíteni - egy sütivel, vagy finom itallal. Cathal ezzel szemben teljesen pratikus nézeteket vall. Kettőjük kapcsolatában már több törés megmutatkozott - egészen a végső döntésig, ami nőként olvasva teljesen helyes volt, ezzel megelőzték az éveken át tartó traumákat, veszekedéseket.
Hosszú, gyötrelmes halál a második novella, amely egy rövidebb történet: Achill-szigeten (még több fotó ezen a blogon) játszódik, ahol a valóságban is működik Heinrich Böll egykori nyaralójában egy alkotóház. Főszereplőnk egy írónő, aki épp 39. születésnapján érkezik meg a sikeresen megpályázott alkotó szabadságára a házba. A festői környezet, a nyugalom nagy hatással van rá és alig várja, hogy nekiállhasson dolgozni. Ám egy német férfi megzavarja már az első napon - meg akarja nézni a házat. Végül estére hívja vissza a férfit, ám nyomasztja, hogy megakasztják békés napjában. Ettől függetlenül nyugodtan készül, strandol, bevásárol, sőt tortán süt. (Igazi cottagecore napról olvashatunk.).
A novella végén kibukik, hogy miért látogatott el oda a férfi - ismét előtérbe kerül a nőgyűlölet, az elvakultság - nem történik semmi erőszak, de mégis néhány mondattal felborította főszereplőnk békéjét ez a látogatás.
A novella végén kibukik, hogy miért látogatott el oda a férfi - ismét előtérbe kerül a nőgyűlölet, az elvakultság - nem történik semmi erőszak, de mégis néhány mondattal felborította főszereplőnk békéjét ez a látogatás.
Térben és időben már megejtette a bemetszést, most feltöltötte atmoszférával és vággyal. Föld és tűz és víz volt a lapokon; egy férfi meg egy nő, emberi magány és csalódás.
A legmegrázóbb az utolsó novella, amivel kapcsolatban sikerült is valami zavarosat álmodnom - az Antarktisz (első novelláskötetének címadója). Ebben egy családanya városi kiruccanását követhetjük, aki elhatározza, hogy bővíti tapasztalatait és lefekszik egy idegen férfival. Nem görcsös célja elérésében, nem gyötri bűntudat - teljesen magára koncentrál ezen a hosszú hétvégén. Találkozik is egy férfival, aki meglepő módon tökéletes lesz a szerepére - nagyon hamar kialakul a bizalom köztük, az összhang, csodásan telik az éjszaka és a másnap is. Majd a történet egy meglepő csavarral zárul, amelyre valamilyen szinten számítottam - túl tökéletes volt minden - ám azért meglepett. Nincs lezárás, nem tudjuk meg mi fog történni és ettől még nyugtalanítóbb az egész. Mennyire félre lehet ismerni valakit - milyen jól tudja leplezni valaki a sötét céljait, terveit...
Nagyon erős volt mindhárom történet hangulata, direkt lassan - három részletben olvastam el a kötetet, és - ahogy írtam az előzőnél - sikerült még az álmaimba is belopnia magát.
A novellásköteteknek mindig nehezebb dolguk van, mint a regényeknek, vagy kisregényeknek - emiatt volt bennem egy kis hiányérzet: olvastam volna még tovább vagy több művet. Ettől függetlenül ajánlom akár első találkozásnak a szerzőhöz - erős atmoszférájú, lírai, de meglepő novellákat kaphattok, ha elolvassátok ezt a kis kötetet.
Remélem a jövőben több művét is olvashatjuk magyarul!
Kiadó: 21. Század Kiadó
Kiadás éve: 2024
Eredeti cím: So Late in the Day: Stories of Women and Men
Fordító: Nemes Anna
Oldalszám: 112
Ár: 3690 Ft
Borító: 5/5
Fülszöveg:
Eredeti cím: So Late in the Day: Stories of Women and Men
Fordító: Nemes Anna
Oldalszám: 112
Ár: 3690 Ft
Borító: 5/5
Fülszöveg:
Cathal Dublinban él, irodában dolgozik. Egy eseménytelen péntek délután nyugtalanság fogja el. Arra gondol, ha másként bánt volna Sabine-nel, egy egész életet leélhettek volna együtt. Hazamegy, csak a tévé van ott neki időtöltésül, és egy üveg pezsgő.Első pillantásra úgy tűnik, Cathal estéje semmiben nem tér el a megelőzőektől és a rákövetkezőktől – de aztán kiderül, miért különleges ez a nap.Claire Keegan egészen mívesen mutatja be, hová vezet az empátia hiánya, a kicsinyesség, az önzés.
Nincsenek megjegyzések:
Te mit gondolsz? :)