Néhány könyvről röviden | 2025 március

Márciusban ismét rengeteg rövid könyvet olvastam el az előző hónapokkal ellentétben. Elindultak a tavaszi gyerek-mesekönyves kihívások, jöttek új mangák a könyvtárba, ezeken kívül olvastam drámát, klasszikus mesét, verseskötetet és végre két saját könyvet (Az elég jó konyha, Főzzünk örömmel!).

Nádasdy Ádám: Komolyabb versek
Nádasdy Ádám életművével való ismerkedés az egyik idei projektem – nagyon megörültem, amikor könyvtárunk raktárában rábukkantam erre a korai verseskötetére!
Egyre ritkábban olvasok verseket, pedig jó néha kiszakadni a próza világából és elmélkedni egy-egy soron. Itt is több olyan – főleg szerelmes – verset találtam, ami megszólított.
Külön tetszett a belső fülön olvasható szöveg a szerzőtől ill. a fiatalkori kép :)
4/5

Chugong: Solo Leveling 3.
Nem is olyan rég olvastam a 2. kötetet, így friss volt az élményem az ott történtekről.
Jinwoo már magabiztosan használja új képességeit, ill. részt vesz egy raiden az első jelentős kalandját túlélő ismerőseivel – Joohee-val, Song úrral és Kimmel.
Közben beindulnak az előző részben megalapozott küldetések is – a nagyobb szintű raidekre toborozott álcsapattal, ahol igazából csak ő és Jinho megy be. Ám egy idő után másnak is feltűnik, hogy alacsony szintű vadászként elképesztő helyzetekből kerül ki élve…
Az utolsó fejezetben ismét izgalmas döntés előtt áll – kasztot választhat, ám ezzel talán még jobban belép az élet sötét oldalára. (Nagyon tetszett a Nietzsche idézet a kötet egy pontján).
(Az egy pont levonás csak az én olvasmányélményemnek szól – nem érzem teljesen 'jól' magam ebben a harcos világban.)
4/5

Yuu Tanaka: Reincarnated as a Sword – Penge az új életem 4.
Tavaly ősszel ismerkedtem meg ezzel a sorozattal, ami hamar a szívembe lopta magát az RPG játékok világára építő történetével. Kb ezzel egy időben kezdtem bele a Solo Levelingbe (ugyanúgy Fumax kiadvány), ami hasonló, de sötétebb – ha mondhatom fiúsabb sorozat.
Sajnos az év végi akadozó beszerzések miatt a könyvtárunkba nem érkezett még meg a 3. rész, de néhány molyos értékelés ill. ennek a kötetnek az első oldalai segítettek felzárkózni és belevágtam a 4-be.
Egy pókfészek-kazamatába indul egy csapat – Frannal és új, túl lelkes félelf, sztárkalandozóval: Amandával az élen. Frannak bizonyítania kell, hogy a céhben nem a semmire kapott magas rangot ill. ez a küldetés egyfajta vizsga.
Amanda egy ponton beavatja a fiatal harcost – és így minket is – a mágia működésébe, a manák – képességek, elemek uralásába.
A cselekmény meglepő ponton zárul – a Mester és Amanda elszakad egymástól, a fiatal lánynak egyedül kell bizonyítania egy nagy gonosz ellen.
Ahogy az előző részekből megszokattam ismét volt egy ráadás novella – történetecske, ami előrevíteti, hogy – természetesen – Fran túléli a veszélyes kalandot – itt már az elemi mágiákat gyakorolja.
Ismét tökéletes kikapcsolódást nyújtott ez a rész – még úgy is, hogy sajnos a 3. kimaradt.
Várom a következőt – na meg az előzőt is :D
5/5

Rainbow Rowell – Sam Maggs: Fangirl: Manga 4.
Ezzel lezárult egy újabb sorozat, amibe az elmúlt években vágtam bele. Még 2017-ben olvastam az eredeti regényt, ami tetszett – emiatt kíváncsi voltam a mangaadaptációra is. Szerintem jó ötlet volt ebben a formában feldolgozni ezt a sztorit, mert ezzel új olvasókat is be tud vonzani a szerző. Ajánlom a regényeit is – bár a Simon és Baz regénysorozatot én néhány fejezet után elkaszáltam.
A 4. rész elején Wren kórházba kerül, miután túl sokat ivott – Cath rohan hozzá és itt találkozik sok év után anyukájukkal is. Ez az esemény egy olyan drámai fordulatot hoz, ami miatt az ikreknek át kell beszélniük a kapcsolatukat egymással. Wrennel szemben apjuk végre a sarkára áll és ultimátomot ad neki.
A kapcsolatok visszaépítéséről ill. az utolsó Simon és Snow kötet megjelenése miatti hajráról szól ez a rész. Levi és Cath finoman közeledik egymáshoz, beszélgetnek – főleg Cath félelmeiről.
Kedvem támadt újraolvasni ezt a regényt, egészen komfortos lett már a mangák miatt.
Ill. izgatottan várom a szerző nyáron érkező új regényét magyarul ;) Rainbow Rowell: Lassúzás
4/5

Jeanette Winterson: Capri királya
Amikor idén megláttam, hogy végre érkezik a szerző egyik leghíresebb műve Jeanette Winterson: Nem a narancs az egyetlen gyümölcs, gondoltam ideje bepótolni az eddig kimaradt műveit. (A szerzővel már jó régen, 2014-ben ismerkedtem meg először – a Miért lennél boldog,… memoárján keresztül, azóta is kedves szerzőim között tartom számon).
Vasárnap este meseolvasós maraton tartottam – ez volt az első a gyerekkönyvtárból – tavaszra – hazahordott kupacból.
Capri királya egy igazi önző alak, aki nem győzi falni az életet – főleg az étkeket. Vele szemben – földrajzilag is – él egy szegény mosónő Nápolyban, Gyöngy asszony, aki sokat nélkülözik kedves vörös macskájával együtt.
Egy este varázslatosan erős szél támad, ami sok tárgyat ill. élőlényt Gyöngy asszony hátsó udvarába fúj. Innen megváltozik a sorsa és egyensúlyba kerülnek a dolgok – Nápoly virágzik. A mese végén előkerül a király is, aki tanul a történtekből és javára változik.
Humoros és bölcs meséről van szó, ami a társadalmi egyenlőtlenségekről igen érzékletesen szól. Nagyon sokat dobnak a köteteten Jae Ray illusztrációi – egyediek, hangulatosak.
Jó olvasmányélmény volt ez a mese, felnőttként is :)
5/5

Jujja Wieslander: Mú mama és Varjú találkozik
Ez volt az első olvasásom a szerzőtől, akinek a művére a Gyerekkönyv kicsiknek kihívás tavaszi fordulója miatt figyeltem fel. A Pettson és Findusz sorozat alkotója, Sven Nordqvist illusztrálta, így a kötet hangulata ezt a már ismert világot idézték meg.
Főszereplőnk Mú mama és Varjú, akik … találkoznak :D Mú mama igazi pozitív, kedves, barátkozó személyiség – Varjú az ellentéte, aki magának való, nehezen enged fel. Utóbbi épp a születésnapjára készül, várja az ajándékokat, meglepetéseket – ám senkitől nem kap semmit. Viszont Mú mama készül és megajándékozza furcsa ismerősét, aki annak ellenére, hogy nem tudja megfelelően kifejezni magát örül neki. Kurta-furcsa mese, de jól megmutatja, hogy milyen kapcsolatba kerülni egy távolságtartó karakterrel, aki a felszínen a magánt és búslakodást választja, ám mégis szüksége van arra, hogy ebből kibillentse egy meglepő ismerős.
4/5

Julia Boehme: Együtt minden könnyebb
Szintén egy első olvasás a szerzőtől – a gyerekkönyv kicsiknek tavaszi fordulója miatt :)
Ez a mesekönyv megjelent más címmel ill. fordításban (nevek is mások).
Móric a mosómedve és Zsiga a borz tél végén útnak indul(na), hogy feltöltsék a kamrájukat. Ám nem érnek el a folyópartra horgászni, mert több erdőlakó megállítja őket és a segítségüket kérik. A végén persze kifizetődik a jószándékuk. :)
A kötet nagyon szép, kedvesek az illusztrációk és maga a történet is. Rövidke, de szép üzenettel.
4/5

Tóth Krisztina: Repüljünk messzire!
A sorozat 1. és 4. részét már olvastam tavaly – ahogy akkor, most is egy molyos kihívásra. Ez a kis mese a repülős utazásra készíti fel a gyerekeket, az útlevélkérelemtől a pakolástól kezdve a reptéri ellenőrzésig. Amit – én is- hiányoltam: a landolás – kicsekkolás ;)
Megfogott, hogy épp Londonba utazik a páros, felidézte a tavalyi emlékeimet O.O :D
4/5

Gimesi Dóra: A macskaherceg kilencedik élete
Ezt a könyvet évek óta nézegettem: gyerekkönyv iskolásokat + tavasz címkék miatt bukkantam rá egyáltalán. Most végre sikerült hazahoznom a könyvtárból és az idei tavaszi kihívásra tudom vinni.
Gimesi Dórától még nem olvastam önálló kötetet, így kíváncsian vettem kézbe Szegedi Katalin illusztrációi miatt egyedi hangulatú könyvet.
Két mesét kapunk – mindkettő tavasszal játszódik: az egyik egy budapesti történet, a másik Szeged ismeretlen – fantasztikus világába repít el.
Érdekes módon mindkét mese nem hagyományos szerelmi történetet mutat be: a szerelmesek találkoznak, de elválnak egymástól; mindkettőben össze kell csiszolódniuk a teljesen ellentétes személyiségeknek. Emiatt felnőtteknek tökéletes olvasmány – el tudunk gyönyörködni az illusztrációkban, kiszakít a hétköznapokból a két különleges történet.
Kimondottan tetszett, hogy az egyik mesélő egy platánfa, aki egykor egy idős néni volt :)
5/5

Berg Judit: A holló gyűrűje
Első olvasásom Berg Judittól, ahogy az előző olvasmányaimat – ezt is gyerekkönyv iskolásoknak tavaszra választottam.
A történetnek már ott nyert ügye volt számomra, hogy Budapesten, egészen pontosan a budai várban játszódik. Nagyon jól keveredett benne a természetfeletti és az oktató – történelmi vonulat.
Egy éjjel megelevenednek a Mátyás-templom állatfigurái, eltűnik a holló gyűrűje – ami után több fronton megindul a nyomozás.
Aranyos – szórakoztató kaland volt, nagyon tetszett :)
5/5

Katarzyna Ryrych: A Bojtorjánmező lakói
Szintén a gyerekkönyv iskolásoknak kihívás tavaszi fordulója miatt bukkantam erre a könyvre – plusz lengyel szerzős, így jól jön a 25 nemzetes listámra is.
Tartottam a megosztó vélemények miatt a történettől, de nekem bejött ez a kicsit furcsa könyv.
A fejezetek önállóan is olvashatóak, de összekapcsolódik egy nagy egésszé – amelyben egy kisváros szélén található lakótelepen élő gyerekeket, ill. különleges felnőtteket ismerhetünk meg. Ott van a Boszorkány – aki persze titkolja különleges képességeit, nagyon bírtam a szókimondó fekete macskáját, vagy a furi – főleg magyarként – nevű állatorvost :D
Szól a mese a barátkozásról, az elfogadásról – több nehéz sorsú gyermek megjelenik, mint például Magda húga, akit nem tudnak megműteni és megvakul; vagy egy rákos kisfiú. De érintőlegesen megjelenik a felnőttek alkoholizmusa, a túl sokat dolgozó szülő.
Mégis ott van a varázslat és a vidámság a történetben, amelynek a végére a sok különböző gyerek igaz barátságot köt.
4/5

William Shakespeare: A velencei kalmár
Régi tervem volt elolvasni ezt a klasszikust. Nádasdy-projektem következő állomásaként az ő fordítását (a gyűjteményes kötetben) vettem kézbe, amit nem csak mai olvasóknak befogadhatóbb párbeszédekkel adaptált, de hasznos és néhol olvasóhoz kikacsintó lábjegyzetekkel is gazdagította a szöveget.
A dráma cselekménye szinte ismeretlen volt számomra: tudtam, hogy valamilyen adósság és fél font hús van a középpontban, de eddig még egy adaptációját sem láttam.
Viszonylag rövid a darab, de sok érzelemmel játszik: az önzetlen barát, Antonio vagyonát kockáztatva segít Bassanionak, hogy elnyerje szíve hölgye, Portia kezét. Érdekes volt Portia édesapja által kitalált lánykérés, ami mesei elemet hozott be a három ládikás feladvánnyal.
A dráma végén igazi ügyvédi bravúrral rendeződik Antonio helyzete – és egy nő éri el (igaz férfinak kiadva magát).
Tetszett ez a „keserű vígjáték” és meghozta a kedvem a többi elolvasásához – főként Nádasdy újrafordításaiban!
4/5

Bertényi Gábor – Nemes Nóra: Az elég jó konyha
Még tavaly figyeltem fel és szereztem be ezt a könyvet, gondoltam jó lesz a saját kis háztartásomban.
A fenntarthatóság, környezetvédelem mindig is érdekelt, bár nagyon kezdő vagyok a témában – ebben a kötetben nem csak recepteket kaptam, hanem a téma több vetületét is bemutatta a szerző szakembereken keresztül. A receptgyűjtemény négy évszakra van osztva, ezek közé ékelődnek be a superfood, öko – bio, húsfogyasztás stb-ről szóló oldalak.
Aki szeretne 'zöldebb' – tudatosabb lenni a főzés, étkezés során annak jó kiindulás ez a könyv, nekem most főleg a szakmai-ismeretterjesztő része volt érdekes, a receptek közül elsőre nem sok fogott meg.
A koncepció viszont tetszik, ill. több dolognak utána akarok nézni és megalapozni a kis kamrámban – hétköznapjaimban.
4/5

R. L. Stine: Vigyázz, mit kívánsz!
Tavaly kezdtem el olvasni a Libabőr sorozatból, ami nekem gyerekkoromban kimaradt – tavaly a Könyvmolyképző új kiadásai miatt figyeltem fel rá (remélem folytatják :O).
Most egy kihívás miatt vettem ezt a részt ki a könyvtárból.
Hozta a megszokott fordulatokat: főszereplőnk Samantha egy 13 éves lány, aki kosarazik, de mivel túl magas, sokszor ügyetlen. Egyik osztálytársa, Judith folyton gúnyt űz belőle, ezért amikor egy furcsa találkozásnak köszönhetően Sam árthat neki, akkor él a lehetőségével. Ám ahogy a cím mondja – vigyáznia kell a kívánságokkal.
A befejezés fordulatos – és olyan kimenetelű amit megszoktam a Libabőr részektől :O
Most annyira nem fogott meg a történet, inkább szürreális volt, mint horror – egynek jó volt :)
3/5

Friedrich de la Motte Fouqué: Undine
A könyvtárban pakolászás közben akadt a kezembe ez a vékony kötet, amelyben egy varázslatos történet elevenedik meg. A német író 1811-ben adatta ki ezt a történetet, amelyben több mese előképe is megjelenik.
A történetben megismerünk egy idős házaspárt, akik egy tó mellett élnek, egy sötét erdő mellett. Fogadott lányuk, Undine, aki különös módon került hozzájuk, miután saját gyermekük eltűnt.
A mese kezdetén egy lovag, Huldbrand keveredik hozzájuk és egyből megtetszenek egymásnak a fiatalok. Házasságot kötnek, és Undine elmegy férjével annak várába – ám a lovag egy korábbi ismerőse is bekapcsolódik az életükbe.
Undine egy hableány – sellő, ez nem alakjában, csak képességeiben mutatkozik meg, ill. rokonsága többször befolyásolja életét és a vele kapcsolatba kerülőkét is.
A történet vége szomorú – ezzel a szerző gondolom azt akarta bemutatni, hogy a különleges lényekkel nem keveredhethet – szívfájdalom nélkül – az emberek sorsa.
A rövid fejezetek miatt gyerekeknek is különleges olvasmányélményt adhat ez a történet, ahogy felnőttként is elvarázsolt a mese. A 2014-es kiadást Artur Rackham sötét és aprólékos illusztrációi egészítik ki, amelyek hozzáadtak az olvasásélményhez.
4/5

Bella Swift - A ​kiskutya, aki méhecske akart lenni
Egy igazi tavaszi kaland kedvenc mopszunkkal, Millie-vel és a családdal (tényleg, mi a vezetéknevük? :D) Ebben a részben fontos szerepe lesz a kertnek, illetve egy farmnak, ahová főszereplőnk ellátogat és megismerkedik többféle haszonállattal. 
A fiatal olvasók a történetből sok mindent megtanulhatnak a méhekről, ugyanis a család egy kaptárt vásárol és helyez el a kertjükben. Millie szeretné hasznosítani magát - ‘méhecske’ lenni illetve segíteni Anna iskolai természettudományos projektjében. Ismét történik némi kalamajka, sértődés, de végül szépen összeáll a csapatmunka. Aranyos és informatív rész volt - ajánlom!
5/5

Bella Swift - A ​kiskutya, aki szülinapos akart lenni 
Ez a legújabb kötet a sorozatból, amely igazi komfortolvasmánnyá nőtte ki magát számomra az utóbbi évben. Egy őszi viharnak ‘köszönhetően’ Anna családját több ponton kár éri - nem csak a kerti fészer semmisül meg, hanem még a Puncs és Mancs kávézó is beázik. A családtagoknak össze kell fogniuk, mert a javítások sok pénzt elvisznek. Ám Annának támad egy ragyogó ötlete, amibe egyik barátnője - a kutya influenszer kapcsolódik be. Millie ebben a részben igazából nem akar 'semmi' lenni, bár egy dolog bántja - persze a kötet végén kellemes meglepetés éri.
Elvoltam ezzel a kötettel is, de valahogy rövidebbnek éreztem, mint a korábbiakat, főként az újjáépítésről, kicsit az influenszerek működéséről és egy új ötlet kidolgozásáról szólt. 
4/5

Polcz Alaine: Főzzünk örömmel!
Ez volt az első olvasásom Polcz Alaine-től, akinek a neve persze nem volt ismeretlen számomra. A 2024-es Libris díszkiadást kaptam meg karácsonyra, de már néhány hónappal korábban kikölcsönöztem a könyvtárból is egy példányt – gondoltam jó lesz ez idén, az új kis háztartásom megalapozásához.
Tegnap átolvastam, de elsőre maga mint szakácskönyv nem tetszett. Az életrajzi adalékok, PA gondolatai a főzésről, spórolásról, evésről, fogyókúráról, egyáltalán a fogyasztói társadalomról annál inkább.
Mindig meglep mennyi változata lehet egy ételnek – országunkon belül is.
Fogom még olvasgatni, de elsőre úgy érzem nem tudom hasznosítani, mert nekem olyan receptek kellenek, amiket ő annyira nem ajánl – dekára és időre leírva – lebontva minden :D Aztán majd kialakul a rutin meg érzés és visszatérek hozzá. (mondjuk vannak kaják, amiket átugrottan, mert nem szeretem, nem is akarom megtanulni)
4/5

Nincsenek megjegyzések:

Te mit gondolsz? :)

Üzemeltető: Blogger.