Meik Wiking - Hygge ​– A dán életforma művészete

november 09, 2024

Meik Wiking dán boldogságkutatótól 2017-ben olvastam először, a Hyggét, amelyben bemutatta, hogy a dánok mitől boldogabbak a többi nemzetnél. Megmagyarázta mi ez a furcsának hangzó fogalom, ízelítőt ad nemzete hétköznapjaiból, a pihentető kikapcsolódás formáiból. A könyv nagy siker lett, azóta több műve megjelent magyarul is - mindegyik elolvastam az elmúlt évek alatt. 

Ezzel a kötettel eleinte bajban voltam: azt hittem legelső könyvének újrakiadása, mert a cím-alcím nem segített ki (a fülszöveget meg nem olvastam el :D).
Ez a kötet a munka világáról szól - azt mutatja be, hogy a dán munkahelyek hogyan szolgálják a boldogságot, tippeket kapunk, hogyan tudjuk ezt a saját országunkban - munkahelyünkön vagy vállalkozásunkban érvényesíteni. Az előző könyveihez megszokott módon könnyen érthetően, lényegre törően és humorosan ír - gyorsan a végére értem és megnyugodva tettem le, hogy ami lehetséges a saját munkámban megvalósul (cél, értelem, barátság, szabadság :)).

A bevezető fejezetekben megismerkedhetünk a munkát és boldogságot vizsgáló kutatásokkal, dán arbejdsglæde fogalmával - ami a munka közben érzett örömöt jelenti. Bemutatja, hogy milyen sokat számít, ha az ember megtalálja a munkája értelmét - legyen szó egy tisztelt szakmáról vagy arról, ha a kevésbé szép munkákban meglátja valaki az extra feladatot, magasabb célt. A legszebb példa: a kórházi takarító nem azt tekintette céljának, hogy feltakarítson a kemoterápiával kezelt betegek után, hanem hogy felvidítsa őket - mellékesen fel is takarított. Szó esik még az önkéntes munka 'hasznáról', a haladás érzékelésének fontosságáról (a listák pipálásának öröme ;)).

Lenyűgöző, hogy a dánoknál mennyivel magasabb a bizalomszint, mint mondjuk nálunk - ez megnyilvánul akár az utcán hagyott becsületkasszákban, levegőzni utcán (babakocsiban) hagyott kisbabákban, de a munkavégzésben egyaránt. Nagyon tetszett, hogy a munka világában a hierarchia - vezető-beosztott elkülönülés minimális. Szó esett arról, hogy mennyivel boldogabb - jobban teljesítő az, akinek barátai is vannak a munkahelyén (szerencsés vagyok, hogy nekem több jó barátom lett és tényleg sokat számít, ha az ember tudja, hogy van legalább egy ember akihez fordulhat akár a munka, akár magánéleti dolgai miatt <3 :*)

A szabadságról szóló fejezetben érinti a hatáskör fogalmát, az otthoni munkavégzést - egyáltalán a rugalmas munkavégzést - bejárást, de a korai nyugdíjazást is. 

Több gyakorlati feladatot találunk a könyvben, egyrészt a fejezetek végén összefoglalja a "boldogságfeladat"-okban az előzőek lényegét, ill. kapunk tippeket a spóroláshoz, a közlekedésünk fejlesztéséhez, de akár ahhoz is, hogyan ismerjük fel a toxikus vezetőket.

Munka-magánélet kérdésével szintén külön fejezetben foglalkozik - itt előkerül a nemek közti egyenlőség, de a házimunka - ennek felosztása szintén erőteljesen hatással van az egyének boldogságszintjére - ez a munkavégzésre is visszahat.

A kötet végén a siker fogalmát hozza be - kinek mit jelent, de előjön az imposztor-szindróma, önbecsülés, a munka játékosítása.

Összességében tetszett ez a könyve is, sok újdonságot viszont nem tartogatott számomra - így az élmény 'csak' 4 csillag. Ettől függetlenül jó szívvel ajánlom, akár pályakezdő fiataloknak, de mindenkinek jó inspirációforrás lehet!

4/5

Kiadó: Kossuth
Kiadás éve: 2024
Eredeti cím: The Art of Danish Living
Fordító: Tuza Csilla
Oldalszám: 226
Ár: 8500 Ft
Borító: 5/5

Fülszöveg:

Meik Wiking legújabb könyve egy gazdagon illusztrált, kutatásokkal alátámasztott útmutató, melyből megtudhatjuk, hogyan dolgozhatunk mi is úgy, mint a világ legboldogabb emberei, a dánok.

Közismert tény, hogy a dánok fantasztikus módon egyensúlyoznak a munka és a magánélet között, nem támogatják a késő estig tartó munkavégzést, a gyermek után járó szabadság egyenlő arányban oszlik meg a szülők között, és a hosszú nyári szabadság általános gyakorlat. Még a munkavégzés közben érzett elégedettségre is van szavuk: arbejdsglæde.

Eközben a nyugati világ a kiégés járványával küzd. De vajon mit csinálunk rosszul? A koppenhágai Boldogságkutató Intézet új vizsgálataira alapozva a szerző feltárja a munkában érzett boldogság fő tényezőit – célt, bizalmat, kapcsolatokat, egyensúlyt és még sok mást –, hogy megmutassa, hogyan csökkenthetjük a stresszt, hogyan növelhetjük a produktivitásunkat, és találhatjuk meg a kiteljesedést mind a munkában, mind azon kívül.

Nincsenek megjegyzések:

Te mit gondolsz? :)

Üzemeltető: Blogger.