Néhány könyvről röviden | 2024 november
Elisabetta Gnone: W.I.T.C.H.: The Graphic Novel 1. – The Twelve Portals 1.
Nosztalgiaolvasás és igazából újraolvasás: gyerek voltam, amikor megjelent az újságosoknál a W.I.T.C.H képregénysorozat. Minden füzethez volt valami kapcsolódó játék, bizsu, ill. a történeten kívül valami extra leírás. Valamikor idén Margarétalány Instagram oldala link miatt jutott eszembe ez a képregény és gondoltam ideje lenne újraolvasni / végigolvasni a sorozatot.
Ez a kötet az első négy füzetet tartalmazza. Will és édesanyja új városba költözik. A főszereplő lányok hamar megismerkednek egymással és barátságot kötnek. Mindegyikük már próbálgatja a saját erejét, de amikor öten összeállnak, akkor válik teljessé a csapat és erejük. Megtudják, hogy ők őrzők, Kondrakar Szívének őrzői és feladatuk megakadályozni a sötét erőket, hogy megtámadják a Földet és a másik dimenziót.
Sok minden történik már az első négy számban is – lesz egy árulójuk, romantikus kapcsolatok alakulnak, megismerjük a családjaikat, ill. elmerülnek a másik világban is, hogy kiszabadítsák társukat.
Az első füzet képkockái, de több későbbi is beleégett a memóriámba, régen annyiszor olvastam újra – jó volt most ismét elmerülni a történetben. A rajzolás nagyon cuki, mindig tetszett az a helyenként aprólékos rajzolás (pl.: a lányok szobái), amik árnyalták a képet a karakterekről. A sztorimesélés viszont néhol kusza, oda-vissza ugrál néhol, ez nem tetszett.
Szeretném folytatni az újraolvasást – bár nem emlékszem már mennyi füzetem volt meg, meddig jutottam a történetben :)
4/5
Jón Kalman Stefánsson: Versek
Jón Kalman Stefánsson regényei után kíváncsi voltam a verseskötetére. A magyar kiadás egy remek válogatás a legelső köteteitől a legutóbbi műveiig, ill. kapunk egy szerzői utószót, amelyben nem csak a versekhez való kapcsolatról ír a szerző, hanem rövid életrajzot is közöl, ill. izlandi irodalomtörténetet – fordítástörténetet.
A versek közül főleg a frissebbek tetszettek (Az ördögök lefekszenek aludni (…) ciklusból). De érdekes volt bepillantást nyerni a korai művekbe, gondolatokba, izlandi hétköznapokba.
Lassan olvastam a kötetet, egy-egy vershez többször visszatértem és ez így volt jó – ismét ráébredtem miért szerettem verseket olvasni, bár az utóbbi években ez visszaszorult nálam. (Felkészül Simon Marci új kötetet :))
4/5
Annie Zaleski: Taylor Swift – Dalról dalra
Taylor Swift zenéjébe nem olyan régen kapcsolódtam bele, talán a Midnights album volt az első amit végighallgattam – megszerettem néhány éve. Utána az 1989 – Taylor's Version változatot hallgattam meg, ill. néhány korábbi számot. Kíváncsi voltam az életművére – életére, ezért néztem már róla szóló dokufilmet és ezt a könyvet emiatt hoztam ki a könyvtárból. Elég friss – 2024-es az eredeti kiadás, így a közelmúlt eseményeit, híreit is beledolgozta a szerző.
Taylor első albumától veszi végig az életművét, dalról-dalra – rövidebb-hosszabb bejegyzésekben ismerhetjük meg a számok keletkezésének történetét, odavágó híreket- pletykákat, vagy az újrakiadások egyediségét – az albumok extra számainak történetét.Taylor spontán alkotó, több dalnál megjelent, hogy hirtelen ötletből született az adott szám – szöveg, saját élményeiből, fantáziákból, de egy idő mások történetét is feldolgozta.
Az olvasás mellé hallgattam a számokat is, de nem mindegyiknél – nagyon tömény-informatív ez az album, ami szép áttekintést ad TS karrierjéről. A nagy rajongóknak kötelező olvasmány! :)
4/5
Hubert – Zanzim: Férfibőrben
A GABO Kiadó újdonságai között figyeltem fel erre a képregényre, ami a reneszánsz Olaszországban játszódó feminista-LMBTQ történet.Bianca egy fiatal nemes lány, akinek épp találtak egy megfelelő férjet – ám ő szeretné megismerni a házasság előtt. Már itt érezhetjük, hogy főszereplőnk nem egy átlagos lány, szeretné megtörni a társadalmi korlátokat – igazi kapcsolatot szeretne férjével, nem olyan látszatházasságot, amit sok korabeli társa.Keresztanyja meglepő módon segíti hozzá céljához: beavatja családjuk titkába – egy férfibőr van a birtokukban, amit felvéve férfivá válhat és kipróbálhatja milyen a másik nem élete. A bőr segítségével megismerkedik egy szabadabb életformával ill. (meglepően) közeli kapcsolatba kerül leendő férjével…A képregény többféle témát is feldolgoz: egyrészt az álszent házasságok – kapcsolatok témáját; a vallási üldözést és azt hogy milyen könnyen elharapózhat, a meleg kapcsolatokat – melyekre történelmileg érthető indokot is ad. Bianca szimpatikus főhős, aki ügyesen próbál megismerkedni a férfiak világával, de elég okos és határozott, hogy rávilágítson a társadalma visszásságaira. A befejezés meglepő, de az emberi életek szabadságának tiszteletét – boldogságra törekvését mutatja be. A rajzolás tetszett, letisztultak az oldalak és ügyesen játszik több helyen a színekkel – hangulatokkal.
5/5
Álmodnak-e a normális emberek könyvesboltokkal?
Több kedvenc szerzőm is írt ebbe a tavalyi Libertine-es kötetbe, emiatt voltam kíváncsi erre a novellagyűjteményre. A téma a könyvesboltok – vannak olyan novellák amelyek egész szorosan kapcsolódnak ehhez, van amelyik távolabbról érinti. Ahogy minden hasonló antológiánál itt is változatos témák, hangok jelennek meg, de nagyrészt tetszettek az itt olvasott történetek.
Kiemelkedő volt számomra Vonnák Diána – Menedék, ami egy igazi budapesti történet, szerencsére több helyszín és hangulat ismerős volt számomra is, ezért is tudtam kapcsolódni. Szabó T. Anna története egész spooky sztori volt, ami valós eseményekből építkezett. Moskát Anitában sem csalódtam, aki néhány oldalban írt olyan horrortörténetet, ami meglepő módon kapcsolódik a szavakhoz – betűkhöz.
Olvashatunk családi múlt nyomozásáról (Halász Rita), romantikus történetről (Tóth Krisztina), egy szakítás – veszekedés vészterhes pillanatairól (Harag Anita), Durica Katarina megmutatja milyen lehet az írók szüleinek. Tökéletes lezárása volt a különféle novelláknak Simon Márton írása a könyvesboltokról és az álmairól – ahogy olvastam szinte hallottam a hangját a fejemben, ahogy meséli :)Tökéletes egy estés kikapcsolódást nyújtott ez a kötet, jó volt újra elmerülni a magyar szépírók alkotásaiban, úgyis régen olvastam hazai szerzőtől!
A kiadás maga is a könyvespolcok éke lehet az aranyozott élfestéssel és Szép-Bíró Erika borítótervével – szép szülinapi ajándék a Libertine Könyvesboltnak!
4/5
Julia Donaldson: Boszi seprűnyélen
Tökéletes 'ebédszünetes' olvasmány egy cuki boszis láncmesével :))
5/5
Émile Bravo: A 7 törpemedve bolondos meséi
Szintén a friss megjelenések – ill. a gyerekkönyvtári új könyves polcon akadtam erre a képregényre. Tökéletes olvasmány volt az ebédszünetemre!
A kötetben több klasszikus mese elevenedik meg, de humorosan újragondolva. A főszereplők a 7 törpemedve, akik az Aranyfürtöcske és a három medve / Három medve meséből lehetnek ismerősek, de alakjukban Hófehérke hét törpéje is keveredik.
Többféle kalandba keverednek, sokféle mesehőssel találkoznak – de mindegyik történet tartogat valami csavart, és sok-sok humort.
Nekem nagyon bejött ez a fajta újramondás, a kicsit beszólogatós szereplőkkel (nincs káromkodás benne, de nem a tipikus cuki mesefigurás beszélgetéseket kapjuk). Az alkotó ügyesen keverte a képregényben a klasszikus mesei elemeket, és azokat ügyesen-frappánsan, modern módon figurázta ki. Ajánlom, ha egy vicces képregényt kerestek – felsős kortól szerintem olvasható / élvezhető :)
Szívesen olvasnék még hasonlót! :)
5/5
Kaisa Happonen: Mur és az esti erdő
Ez a könyv tavaly óta a várólistámon volt, bevallom elsősorban a borító fogott meg. Örültem, amikor az újrakiadásnak köszönhetően a könyvtárunkban is megjelent.
10 rövid kis mesét-történetet olvashatunk a kötetben, amelyben az erdő különféle állatai jelennek meg. A címadó kis medve, Mur nem szerepel mindegyikben, de egyfajta átkötő karakter.
A mesék – ahogy előttem írta más is – egyfajta zen állapotba ringatnak, néha csak leírnak egy jelenetet, de a legtöbbször gondolkodásra késztetnek. Épp ezért felnőtteknek is tökéletes olvasmány, akár a lefekvés, elalvás előtti elcsendesedéshez.
Olvashatunk a jávorszarvasról, aki félt valami újba kezdeni – végül Mur kérdése, megjelenése indította el egy bátor lépését. A baglyok története szólhat akár a mai politikai életről / médiáról, a közvélemény befolyásolásáról. De szólnak mesék a megszokásról, a változás nehézségeiről, a vágyakozásról.
Kíváncsi vagyok a folytatásra is!
Ajánlom, ha egy nem mindennapi könyvet kerestek, ami különleges élményt ad – a történetek és a vizualitás (Anne Vasko illusztrálta) szintjén egyaránt.
5/5
Cotton Valent: Creepy Cat 1.
Az elmúlt hetekben több molytag olvasta ezt a képregényt / mangát – a humoros, macskás, horror címkék számomra is hívogatóak voltak, ezért álltam neki a sorozatnak (és már néhány fejezet után tudtam, hogy szeretném folytatni a következő kötetekkel)
Főszereplőnk Flora, aki megörök egy régimódi házat, amiben talál egy furcsa, fehér macskát – ő Creepy Cat, aki hajmeresztő képességekkel rendelkezik. Ám Flora nem ijed meg – mindig – tőle, hanem megszereti és teljesen a szívéhez nő.
A kötetben több rövidebb fejezetet olvashatunk, van amelyik több részletben bont ki egy sztorit, de van olyan, ami önálló kis humoros részlet.
Tetszett a rajzolás, az agyament macskakarakter és a kitartó udvarló, Oscar a rendőr :D
5/5
Kurata Minodzsi: Assassin's Creed: Sao Jün pengéje 1.
A Manga ősz kihíváshoz kerestem egy utolsó olvasmányt, ezért esett a választásom erre a kötetre. Az Assasins Creed játékokat névről ismerem, még sosem játszottam vele, de nemrég @Ngie videós ajánlója meghozta a kedvem.
Ez a manga az 1500-as évek Kínájába repít vissza – orgyilkosok és templomosok közé, mindkettőjük célja egy rejtélyes doboz megszerzése. Sao Jün, főszereplőnk egy orgyilkos lány, aki nemrég tért vissza Firenzéből és bosszút áll társai meggyilkolása miatt.
Az AC történetek csavarja, hogy mindezt egy leszármazott emlékeiből tudjuk meg, aki valami spéci eszközzel idézi fel őse emlékeit. Ám a kérdés, hogy csupán jószántából – a viselkedése javítása miatt segít neki az a bizonyos kutató, aki segít felidézni ezeket az emlékeket? :)
Folytatni fogom a sorozatot, bár nem teljesen az én világom – ill. a kínai nevek – karakterek is elsőre zavarosak voltak számomra.
4/5
Simon Márton: Hideg pizza
Simon Márton az egyik kedvenc költőm – a Polaroidok óta (köszi Tumblr) :)
Minden kötetét beszereztem, elolvastam, tavaly volt szerencsém élőben hallani – látni Szhelyen – sőt itt az új kötetében szereplő néhány versét is hallhattuk.
Nagyon kíváncsi voltam milyen lesz az új kötet, amellyel egy új – saját kiadót indított.
Hozta az eddig megszokott hangot, de új – játékosabb szövegeket is. Nagyon tetszett a sok popkulturális utalás – kitekintés – minden utalás nem ismertem fel, de ettől is jó játék lesz néhány év múlva újraolvasni!
Gazdag válogatásról van szó – 2 év termése, 172 oldalban. Első találkozásnak is ajánlom a szerzőhöz, mert könnyen befogadható, de színes-változatos kötetről van szó.
5/5
Julian Gough: Nyúl rossz szokása
Tavasszal ismerkedtem meg Julian Gough Nyúl és Medve sorozatával – akkor direkt tavaszra kerestem egy gyermekkönyvet. Most nem tudtam decemberig várni, megszólított ez a rész, ami tökéletes szórakozást nyújtott az ebédszünetemre :)
Medve felébred a téli álmából és gondolja, akkor már kihasználja a szép havat – hóembert épít. Közben megismerkedik Nyúllal, aki nem épp a legelőnyösebb oldaláról mutatkozik be – és többek között megismerjük a nyulak étkezési szokásait. kmh. :D
A kötet végére barátságot kötnek, főleg Nyúl számára lesz megvilágító erejű, hogy lehet másképp is viselkedni, mint ahogy ő eddig.
Szuper téli hangulatú-cselekményű kis kaland, olyan fontos témákról mint az egyenes út, barátság, segítségnyújtás és elfogadás.
Az illusztráció nagyon szép – minimális színekkel dolgozik, de nagyon hatásosak az oldalak, a szöveg-kép arány!
Folytatni fogom a sorozatot! :)
5/5
Robert Barry: Fűzfándy úr karácsonyfája
Cuki láncmese egy karácsonyfá kisebb-nagyobb darabjaival a középpontban.
Aranyos volt, ahogy Fűzfándy úr birtokán ill. az erdő állatainak otthonába is került a karácsonyfából – bár a mese közepe táján ugyanakkorának tűnt a levágott rész. :D
4/5
Szauer Ágoston: Apró csodák
November végén mutatta be a szerző könyvtárunkban a kötetet, az egyik kölcsönözhető példányt hoztam haza – hangolódni. A legtöbb vers dallamos, igazán élőszóra, mondókának termett – nekem ezek tetszettek a legjobban.
A versekben egy nyugalmas, 'régimódi' advent – karácsonyvárás jelenik meg, a téli táj – utcák képeivel, vagy a csendéletszerű sorokkal.
4/5
Neil Gaiman: Sandman: Az álmok fejedelme-gyűjtemény 5.
Nyáron olvastam a gyűjtemény 4. kötetét és döbbentem rá, hogy a 5-8. füzet eddig kimaradt számomra :D Ennél a kötetnél ez nem volt gond, mert az univerzum lezárása után született darabok kaptak benne helyet.
Az Álomvadászok történet tetszett a legjobban, amit két formátumban ismerhetünk meg: elsőként Neil Gaiman megírta elbeszélésként ezt a japán mesékből építkező történetként, amelyet Yoshitaka Amano illusztrált. A kiadásás végén pedig képregényként olvashatjuk – P. Craig Russel rajzolásában. Nagyon szépen hozza a japán mesék világát, hangulatát mindkét formában, tetszett, hogy a róka szereplő maradt a szerzetes mellett, akivel az álmok birodalmába is beléptek, egy keserédes szerelmi történetben. Yoshitaka Amano rajzai álomszerűek, szépen kiegészítik NG sztoriját. A képregény formátum pedig tovább gazdagítja ezt a történetet, mert ott minden jelenethez láthatunk képi megvalósítást.
A későbbi képregények hozzák a megszokott karaktereket – képi megvalósításokat. Kedvenc Végtelen karakterem – Halál is megjelent, nagyon tetszett ez a velencei kaland! A legnehezebben érthető Delírium története volt, nem csak a kusza párbeszédek – beszédek, hanem az ábrázolás elborultsága miatt is, de hát ez Delírium. :)
Sandman éjféli színház látványvilága tetszett a legkevésbé, pedig a történet tetszett – visszamegyünk abba az időbe, amikor Álom fogságban volt Burgess házában.
Ezt a kötetet azoknak ajánlom, akik már olvastak a sorozatból, és nem ismeretlenek számukra a karakterek – de akár az első néhány füzet ismeretével is élvezhető!
(Jövőre újraolvasom az 1. kötetet és jöhet a kimaradt 3-4! :))
5/5
Szendrői Csaba: FÉYN kettő
Szendrői Csaba mindegyik verseskötetét olvastam, ezért is nyúltam rá a köynvtári (hehe*) újdonságok között. Magány, az írás, a halál és maga az élet a versek témi, humorral feldolgozva. Jó volt elmerülni benne, megmosolyogtatott, elgondolkodtatott. Az illusztrációk ismét Rebák Tamás művei.
*elsőre tényleg így gépeltem le
4/5
Nincsenek megjegyzések:
Te mit gondolsz? :)